Historie

1994     1995     1996     1997     1998     1999     2000     2001     2002     2003     2004     2005     2006     2007     2008     2009     2010     2011     2012     2013     2014     2015     2016     2017     2018     2019     2020    

V absolutní bigbítové tmě, která panuje v tom čase na Bohumínsku, vzniká na troskách rychvaldské skupiny Capitol skupina Grog. V Capitolu, kterým prošlo za šest let existence 32 hudebníků a “hudebníků”, šlo celou dobu o to, aby si dva hlavní protagonisté a zakládající členové, Bohdan Adamčík a Roman Polaczek, uvědomili, co a jak vlastně chtějí dělat. Po drobných personálních úpravách je v dubnu ustálena tato sestava: Martin Sitek – kytara a zpěv, Roman Polaczek – kytara a zpěv, Bohdan Adamčík – basová kytara, Martin Valuštík – bicí a Honza Valuštík – zvuk. Za celoživotní úspory jsme nakoupili nějaký aparát a pilně jsme cvičili.

Hrajeme první kšeft, Srpnovou noc v Bohumíně – Záblatí, kde se nám tak daří, že ji za čtrnáct dní opakujeme. Některým se plní sen, aby jejich kapela odehrála celý kšeft sama. Po dvou akcích máme na zdejší oblast fantastický průměr 350 lidí na 1 akci.

Snažíme se pokračovat v nastoupeném trendu a sami nebo ve spolupráci s pořadateli organizujeme bigbítové tancovačky. Jedná se o nevídaný, dávno zapomenutý druh zábavy, který byl na Karvinsku po roce 1989 zcela převálcován diskotékami, a my doslova křísíme mrtvolu.

V koncertním sále ZUŠ v Orlové nahráváme z mixu na stereo videorekordér první čtyři vlastní snímky. Jsme z toho celí vedle.

Shodou mnoha náhod se stalo to, že jistá kamarádka jistého hudebníka z Grogu si pronajala bývalou kavárnu Astoria v Bohumíně. Samozřejmě, hrát tam začíná Grog. Astorka je docela ideální místo, nevelké svou kapacitou a tak se nám je daří naplnit a vytvořit tam tu pravou bigbítovou atmosféru. Mimo to stále doplňujeme aparát.

Romana, jednoho ze zpěváků, zlobí hlasivky. Řešíme to částečně jeho přemáháním se, částečně záskokem a dáváme inzerát na post zpěváka.

Bohdan s Honzou hrají rockotéku s diskotékou místo Srpnové noci. V té době nemá “Srpnovka” ještě takovou tradici. Pořadatelům to nevadí, hlavně, že je kšeft. Den před tím se jako jediný na inzerát ozývá zpěvák. Určitě se domluvíme, bavíme se do telefonu.

S novým zpěvákem Daliborem Halamíčkem hrajeme opět v Astorce. Docela předěláváme repertoár, Dalibor zazpívá téměř vše a dobře.

Martin Valuštík nám oznamuje, že vzhledem k jeho problémům se sluchem končí. Náhrada je sjednána okamžitě v restauraci O.K.mžik, kde u starého capitolského stolu sedí Roman “Malvin” Horníček. Bývalý spoluhráč Bohdana a Romana z Capitolu přikyvuje během pěti minut, načež to patřičně oslavíme.

Hrajeme jako předkapela skupiny Citron na jejich koncertě v Rychvaldě. Od té doby hrdě píšeme do všech materiálů, že jsme vystupovali jako předkapela Zlatého slavíka 1989. Dodnes s nimi udržujeme kontakty.

Malvin absolvuje jednu ze svých mnoha operací pravé nohy. Dvakrát jel jako spolujezdec a dvakrát to odnesl. Bohužel operace se nedaří a Malvin hraje ještě rok na bicí s pravou nohou o 2,5 cm kratší než levou.

Grog jde prvně do studia a nahrává ve studiu Fors své první čtyři kusy.

Dostáváme se trochu za humna do vyhlášeného zábavového ráje v Těrlicku - Hradišti.

Se skladbou “Vlezte mi na záda” vyhráváme rozhlasovou hitparádu Českého rozhlasu Ostrava “Ruleta” a držíme se v žebříčku od května do září.

Hrajeme super “Srpnovku” a necháváme zahrát i naše bedňáky. Půjčujeme jim i Romana a na jednu ze dvou předvedených skladeb i Dalibora. Mladí jsou tak nadšení, že jeden neunese slávu a odloudí Daliborovi jeho velice mladou přítelkyni. Dalibor dva měsíce stávkuje, dokonce jeden kšeft hraje Grog s jiným zpěvákem.

Ve studiu Českého rozhlasu v Ostravě nahráváme Hymnu TJ Slovan Záblatí. Při předávání této skladby funkcionářům TJ Slovan Záblatí a následné oslavě narozenin jednoho z členů kapely jdou někteří hudebníci hodně přes litr tvrdého na hlavu. Co se děje pak, nelze zveřejňovat.

Opět ve stejném studiu. Nahráváme skladby “Sen” a “Na křídlech Pegasů”. Skladby se objevují v rádiích. Začínáme naivně shánět milión na natočení desky, její vydání a propagaci. Seženeme kulové s přehazovačkou.

Malvin opět operován. Tentokrát byl zákrok úspěšný, Malvin má v noze umělý kyčelní kloub Johnson Johnson, nikoliv Poldi Kladno, jak sám říkává. Noha sice zůstává trošku kratší, ale Malvin po třech letech nemusí chodit za bicí o berlích.

Se skladbou “Na křídlech Pegasů” vyhráváme soutěž Radiožurnálu Hledáme hvězdy. Vítězná skladba vychází na kompilaci Mezinárodní fonografické federace Radiohity 1997.

Na “Srpnovce” ve fantastické atmosféře křtíme první oficiálně vydanou skladbu. Sálem se nese ze čtyři sta padesáti hrdel skandovaný pokřik: “Ať žije Grog ...” Nádherné chvíle.

Opět ve studiu Fors natáčíme pět vlastních věcí.

Vydáváme na MC a CD demo “Vlezte mi na záda” s jedenácti skladbami. Docela dobře se prodává.

Opouští nás nečekaně Roman Polaczek a na jeho post přichází Pavel Hasník.

Hrajeme i mimo naši zavedenou oblast. Střídavě oblačno, ale navazujeme kontakty, které určitě později zúročíme.

V hospodě U Fouse v Dolní Lhotě u Opavy nás přišla přivítat jménem celé obce nějaká sokolka ve věku hnědého uhlí. Když Bohdan zjistil, že sokolka není v dorosteneckém věku, zapřel, že je kapelník, a vřelým a srdečným uvítacím polibkům sokolky předhodil Síťu jako uměleckého vedoucího.

Na bohumínském Rockfestu nám pořadatelé připravili jedno překvapení. Při druhé skladbě naběhly ze zákulisí dvě sličné spoře oděné tanečnice a na praktikáblech těsně před pódiem začaly tančil, vlnit svá těla a ukazovat své vnady. Síťa byl z těch tanečnic tak mimo, že hrál sóla i tam, kde dříve nikdy nebyla.

Někteří členové kapely jsou tak obětaví, že místo toho, aby použili mixér k přípravě sunaru pro dítě, mixují v něm lepidlo na lepení plakátů. K záměně naštěstí nedošlo, dítě se má čile k světu.

Hasník končí a na jeho místo, tedy na své místo, se vrací Roman Polaczek. Poslední kšeft s Hasníkem hrajeme začátkem června v Brušperku, kde jako součást produkce pozývají pořadatelé striptérku. Hodně se nám to líbilo. Poté, co se striptérka oblékne a odlíčí, zjišťujeme, že je to Bohdanova sousedka.

Opět nás čekají volby, na plakáty umísťujeme nápis, že plakát nese informace, které jsou opravdu pro lidi a že prosíme politické strany, aby plakáty nepřelepovaly. Jako kdybychom hrách na stěnu házeli.

“Srpnovka” se koná opět pod širým nebem, dosahujeme návštěvnický rekord. Po čtyřech letech dochází k výměně na postu zvukaře, který je v Grogu členem kapely. Honzu Valuštíka nahrazuje Ivan Cihlář. “Srpnovka” je už tradicí a v novinách v lednu je jmenovaná mezi kulturními akcemi roku okresu Karviná. Kapela se rozrůstá o bedňáky z nichž nakonec vykrystalizuje silná dvojka Pavel “Tuleň” Luňáček a Jirka Lžičař.

Daří se nám odehrát dva kšefty v jeden den. Nejdřív vystupujeme v Bohumíně na Bohumínském vlaku, přehlídce folkových a countryových kapel (!) a pak večer klasická zábava v Ropici u Třince.

Roky se ozývají. Dalibor má operovaný žlučník, rušíme a přesunujeme pár kšeftů.

V Rychvaldě pořádáme rockovou maškarní šou. Mezi čarodějnicemi a jinými příšerami se objevují i členové Adamsovy rodiny včetně těch nejmenších. Vyhrává Adamsova rodina, samozřejmě.

V motorestu U Šlezingrů v Českém Těšíně jsou mezi návštěvníky akce i lehké holky z nedalekého hraničního přechodu. Perfektně se odvázaly a po kšeftu zůstaly sedět. Asi čekaly, že se po výplatě honorářů odvážou i hudebníci. Bohužel náš honorář by nestačil ani na prostinkou “dýmku míru”.

Pořádáme první ročník bohumínského Grogfestu, rockového festivalu regionálních kapel.

Poprvé se vidíme s Luckou Roubíčkovou, naší budoucí sboristkou a zpěvačkou.

Lucka s námi prvně vystupuje v Ropici u Třince.

“Srpnovka” je opět v areálu Sokolovny Záblatí pod širým nebem. Opět překonáváme divácký rekord, až se divíme, kde se všude ti lidé vešli.

Poslední kšeft sezóny hrajeme v Bohumíně v areálu “Na Valech”. Zde si Bohdan dovoluje vyhlásit jednu sličnou dívenku jako Miss Grog 1999. Odměnou dostává tato milá Alenka tričko s upozorněním, že by se v něm měla účastnit grogovských akcí. Alenka to nenechává na jindy a hned na pódiu se převléká. Dost dobré.

Po dvou měsících tvrdého zkoušení nastupuje Grog 5.listopadu 1999 do studia Českého rozhlasu Ostrava a natáčí 15 (!) skladeb na svou první desku.

10.prosince 1999 se deska “Maso z telat” objevuje na pultech prodejen na Ostravsku.

V anketě Český slavík 1999 se umísťujeme na 69. místě.

Jezdíme po rádiích, vycházejí rozhovory v novinách, objevujeme se na bohumínské kabelové TV T.I.K..

Stáváme se jednou z volně sdružených kapel kolem časopisu Bigbít.

Natáčíme pódiové scény k našemu videoklipu na skladbu “Roky jdou” a čekáme až se stromy zazelenají, abychom mohli dotočit exteriéry.

V Sokolovně v Bohumíně - Záblatí křtíme “Maso z Telat”. Kmotrem není nikdo jiný než bubeník a kapelník skupiny Citron, Radim Pařízek.

Ve Staříči jsme zjistili, že nemáme kompletní výbavu na kšefty, chyběl nám bílý fix. Černým se nám na bílou podprsenku podepisovalo dobře, ale podepsat se na černou podprsenku byl téměř neřešitelný problém. Téměř, ale i ten jsme vyřešili. Hádejte jak.

Náš zvukař tak intenzivně zvučí zábavu v Dolní Lutyni, že je přímo z kšeftu odvezen sanitkou do nemocnice pro náhlou srdeční slabost.

Stromy se zelenají a jsou dotočeny exteriéry ke klipu s fantastickým Luboškem, známou to postavičkou bohumínského nádraží.

Opět dvě “Srpnovky” pod širým nebem, na místní ekonomickou situaci super účast, ale rekordy letos nepadají.

Uchytili jsme se opět na Těšínsku a hlavně jsme za těžkých porodních bolestí definitivně zplodili klip.

V anketě Český slavík 2000 obsazujeme 62. příčku.

Videoklip “Roky jdou” se objevuje ve vysílání regionálních kabelových TV.

Ve studiu U Valdy v Bohumíně začínáme natáčet písničky na Lucčino sólové CD.

Bohdan je osloven pracovnicí městského úřadu: “Jsem ráda, že Vás mohu poznat osobně, znám Vás zatím jenom z televize.” Jaké divy dělají ta média.

Organizujeme 3.ročník Bohumínského Grogfestu v sále sokolovny v Bohumíně – Záblatí. Na festivalu hrají skupiny Deputat, Fany, Glayzy, Mezi námi, Nojhübl, Salamandra a Grog.

V hudební soutěži Rock Made In Gambrinus se dostáváme mezi 48 postupujících kapel. Do pořadu Medúza na ČT 1 byl zařazen videoklip “Roky jdou”.

“Srpnovka” vychází skvěle. Lámeme návštěvnický rekord. Ohlasy jsou fantastické. Jen pár příkladů E-mailů: “Zdravím, jenom jsem vám chtěla říct, že ta sobotní srpnová noc byla fakt dost dobrá a že vám to hraní jde. Už se těším na další akci! Ten super dojem mi nemůže zkazit ani to, že jsem cestou domů zajela na kole do příkopy a jsem celá spálená od kopřiv.” Ohlasy přicházejí už během noci na náš mail: “Sedím na balkóně a poslouchám vás, je to super, Malvin do toho řeže jako prase.” Znění jedné SMS odeslané do Řecka přímo ze “Srpnovky”: Pico, to jsi to zadupal, ze tu nejsi.” Nadšeni jsou však nejen návštěvníci akce, ale i kapela. Tolik krásných holek pohromadě jsme už dlouho neviděli.

Vychází maxisingl Lucie Roubíčkové pod názvem “Nezvěstná”. Jsme pozváni do Českého rozhlasu Olomouc do pořadu Rokle.

V anketě Český slavík 2001 obsazujeme 60. příčku.

Zkusit se má všechno, a tak skupina Grog hraje i na plese. Původní domluva s pořadatelem na téma Grog a ples vyznívá následovně. Bohdan: “Podívej se, jestli si chceš koupit na kšeft Grog, tak jedině jako bigbítovou kapelu. Naše zábavy znáš, nic jiného ti tu nepředvedeme, nečekej žádné polky ani valčíky, jinak standardní podmínky jako u jiných kšeftů.” Pořadatel: “Samozřejmě tady je to malé, místo je jen pro 60 lidí, takže to bude takové rodinné, tady si vezmete celou zadní stranu sálku (zdrobnělina je zcela na místě, o pódiu nemůže být ani řeč), tady bude zvukař a v pohodě to odehrajete. Budou tu samí moji vrstevníci, tak maximálně do čtyřiceti, všichni Vás znají. Bude to v pohodě. Ať žije rockový ples se skupinou Grog!” Skutečnost vypadá následovně: Při příjezdu napočítáme židlí pro 90 lidí, na sáleček s kapacitou 60 lidí je to docela dost. Zjišťujeme, že polovinu aparatury jsme přivezli zbytečně, protože není kam dát a volné kusy ukládáme tu v kuchyni, tu ve skladu či po různých zákoutích. A pak to přijde: “No budete se muset trochu smrsknout, celá zadní část sálu nebude pro Vás, budu tam mít stůl, zvukař tady nebude, bude vedle baru (a vedle něj se budou nosit piva a vydávat guláš, zapomněl dodat pořadatel).” Uvítání návštěvníků pořadatelem na Pekařském bále a pohled na všechny s průměrným věkem něco kolem věku našich rodičů, ve večerních róbách a pod kravatami, nás vyvádí z omylu o rockovém plese v džínách. Začínáme hrát a naopak teď my vyvádíme návštěvníky z omylu o polkách a valčících. Zábava na plese se přesto rozjede a pořadatel nám v náladě oznamuje, že je všechno fajn. Určitě je všechno fajn, jen nás do zadku tlačí prázdné flašky, protože vzhledem k nedostatku židlí a místa jsme usazeni v nějakém skladu na bednách od sodovek. V době, kdy už pomalu nemáme moc co hrát, protože metalové kusy jsme z taktických důvodů vyřadili, nás časově spasí tombola. Jelikož se jedná o pekařský bál, tak je v tombole především pečivo, tedy přesně obrovské množství pečiva. Pořadatel vyvolává: “A čtyřicátý osmý chlebíček vyhrává zelený los číslo 28, a sto třicátý pátý preclíček vyhrává žlutý los číslo 7 ……” Nakonec to nějak ukončíme, snad ke spokojenosti pořadatele i návštěvníků. Pravdou je, že tak potichu jsme ještě nikdy nehráli. Roman měl sice strach, že na něj skočí stodesetikilový strejda, který mu seděl přímo před bednou a po každém zahrání hlasitějšího tónu se na Romana škaredě podíval, ale nestalo se tak. Bohdan zase hrál pod sítí, ve které visel makový závin stylizovaný do tvarů pánského přirození včetně varlat. Závin byl tak nízko, že Bohdan o něj při svých pohybových kreacích nebo při uhýbání tetkám, které si zkracovaly cestu ke stolu překračováním Bohdanova odposlechu, co chvíli zavadil, což později komentoval slovy: “Hrál jsem v lese, hrál jsem ve vojenském stanu, hrál jsem mezi prskajícími rachejtlemi, hrál jsem na malých pódiích, hrál jsem na velkých pódiích, hrál jsem na dobrých pódiích, hrál jsem na špatných pódiích, hrál jsem na trávě, hrál jsem bigbít mezi koncertními křídly v sále ZUŠ, hrál jsem v sále bez oken, hrál jsem na houpajícím se pódiu z lešenářských trubek, hrál jsem v sále, kde byla taková zima, že se na pódiu střídaly odposlechy s teplomety, hrál jsem na nohejbalovém hřišti, ale pod čur…. ještě teda ne!!!!”

Přes nějaké známe jsme pozváni na koncert do kulturního centra v Ostravě Porubě, kde na nás přišlo deset lidí a půlka Citronu (Hranický s Bartoněm). Je to už tak, kdysi jsme na ně chodili my a dnes chodí oni na nás.

Poprvé hrajeme ve Stanislavicích, což je poslední místo kolem Českého Těšína, kde jsme ještě nehráli. Konečně klasická zábava s rozdováděnými děvčaty v plném sále, tak to má být. Asi jsme zahráli dobře, protože jsme pozváni na červen.

Pořádáme další Bohumínský Grogfest, tentokrát 4.ročník, za účasti skupin Fany, Experienced, Glayzy, Mezi námi a Krater. Nakonec vystupujeme my a pak pokračujeme zábavou. Některá děvčata byla tak rozehřátá, že se vysvlékla do podprsenek.

Zakládáme občanské sdružení “Skupina Grog”, které bude skupinu zastupovat.

Bohdan je v ranním šeru osloven nastávajícími maturanty. Jako každoročně požadují po spoluobčanech finanční příspěvek na maturitní večírek. Bohdan nedává korunu z kapsy jen tak a chce po maturantech, aby mu za to zazpívali písničku. Maturanti pohotově reagují: “A má to být od Grogu? Roky jdóóóu...!”

Po našich marných výjezdech do Polska, kde zjišťujeme možnost hraní, jsme konečně úspěšní. Nabídka nepřichází ovšem jako reakce na naše výjezdy, ale z bohumínské taneční skupiny, jejíž mažoretky v Polsku pravidelně vystupují. Koncertujeme na jednom pódiu společně s Lady Pank ve Wodzislawi. Bylo to fajn, na takovém pódiu a na takový aparát jsme ještě nehráli.

TJ Slovan Záblatí se rozhodl uspořádat Červencovou noc se skupinou Grog. Vše má probíhat jako klasické srpnovky, jen to datum je červencové. A ne ledajaké, přímo 13. července. Bohdan, který vede statistiky, spočítal, že hrajeme v Záblatí po třinácté a ještě třináctého. Vzhledem k tomu, že je celkem pověrčivý, vidí tuto akci černě. Areál je už v poledne poznamenán drobnými přeháňkami a tak nepřicházíme jen o čas, kdy střídavě přikrýváme a odkrýváme aparát, ale i o několik desítek až stovek návštěvníků, kteří jsou takoví ti “nerozhodnutí voliči”, a o tom, zda půjdou na akci nebo ne se rozhodují až podle aktuálního počasí ve 20:00. Akce probíhá dle očekávání. Pořadatel říká, že podle meteorologie “něco” přijde až po půlnoci (překlad: To už budeme mít vybrané vstupné a po nás potopa). Už v deset se objevují drobné přeháňky. Z pódia, kde nám svítí do očí světla, to moc vidět není, ale když končíme sérii, je už docela mokro. Návštěvníkům to nevadí a tančí jako zjednaní. Zkracujeme přestávku, lidi se na place baví pořád stejně, jen té vody přibývá. Dohráváme za průtrže mračen, slabá střecha pódia nevydrží a tak se nám celá pódiovka koupe ve vodě. Snažíme se balit aparát a pak ho celý týden sušíme na zkušebně. Do Žukova, kde hrajeme další akci, odjíždíme s obavami, jak to bude hrát, ale naštěstí vše funguje, jak má. Pokud vám někdo řekne na téma počasí, že se blíží NĚCO, pak je to podle naší zkušenosti čtyřhodinový přívalový déšť. Pozor na meteorologické odborníky!

Tradiční Srpnová noc, na rozdíl od Červencové noci, probíhá v meteorologicky fantastických podmínkách. Teplá letní noc, nebe bez mráčku a 800 jásajících návštěvníků je tentokrát vizitkou naší největší akce. Fanoušci jsou spokojeni, o čemž svědčí i kladné ohlasy na internetu, spousta SMSek a slova chvály od příslušnic něžného pohlaví na naše výkony při hraní (a nejen při hraní). Návštěvníci nás točí na několik videokamer, takže konečně máme po letech video materiál se spoustou rozdováděných rockerů a rockerek. Divácký rekord sice nepřekonáváme, ale hodně jsme se mu přiblížili. V super atmosféře jsme se nejenom pobavili, ale vybrali jsme i 1961,20 Kč, které posíláme na pomoc do jižních Čech postižených povodní, konkrétně do Vodňan. Tímto bychom chtěli všem dárcům poděkovat.

Mimo tuto Srpnovku jsou na srpen naplánovány ještě dvě akce, koncert na Bohumínských létokruzích a zábava v Žukově. Hlavní organizátorka Létokruhů v upoutávce v kabelovce zve všechny fanoušky na koncert Grogu, na kterém má Grog představit spousty novinek. Divíme se, kde to ta paní vzala, protože jsme nic nového nepřipravili. Nakonec měla paní organizátorka pravdu, ale to netušila, jak se to Grogu dotkne. Daliborovi se podařilo sehnat práci někde u Mohelnice a tak nám sděloval, že přijede později, pak že přijede ještě později a pak, že nepřijede vůbec a že končí. Takže jsme nuceni na koncertě odehrát z části vlastní skladby s Luckou a k tomu přidáváme pár převzatých. Hned druhý den nás čeká zábava a místo hodiny a půl je třeba odehrát čtyři a půl hodiny. Nezbývá nic jiného, než aby Roman a Síťa zavzpomínali na časy bez Halamy a rozjíždí to jako zamlada. Nakonec odehráváme oba kšefty ke spokojenosti jak pořadatelů tak i fanoušků, i když pro nás to byla docela nečekaná makačka. Dalibor nás tedy po sedmi letech opouští a Grog hledá nového zpěváka. Jestli se s někým rozejdete po sedmi letech společného hraní, je to jako rozvod v manželství. Nic víc, nic míň. Život tím nekončí, Grog jede dál!!!

V anketě Český slavík 2002 obsazujeme 50. místo.

Začínáme zkoušet s novým zpěvákem Pavlem Valáškem, který se jako jeden z mnoha ozývá na inzerát a účastní se konkurzu. Důvod, proč se rozhodujeme pro Pavla je jednoznačný: snižuje věkový průměr v kapele (do té doby již tak dost nízký), holky ho budou určitě milovat a poslouchá podobnou muziku.

Poprvé s Pavlem vystupujeme v Žukově. Atmosféra je skvělá a fanynky, tak jako vždy, jsou neodolatelné.

Tentokrát se Bohumínský Grogfest nekoná v Sokolovně v Záblatí, ale na netradičním místě, v sále restaurace U Kanárků v Bohumíně – Pudlově. Místo snad zase není až tak netradiční, protože někteří členové Grogu si nostalgicky zavzpomínali na svůj první kšeft odehraný právě v tomto sále, ikdyž v té době ještě jako členové kdysi velmi populární skupiny Radiator ( “ …. i ty lustry tu jsou pořád stejné!?”). Na Grogfestu vystupují skupiny Glayzy, Joys, May Day, Fany a samozřejmě pořádající Grog.

Opět je to tady. Opět srpen a Srpnovka. Opět Grog tak, jak ho znáte za celé dlouhé roky. Po vzájemném oťukávání nastupuje po roce v dresu Grogu znova zpěvák Dalibor Halamíček. A Grog se předvádí jako zamlada. Přeci jen síla zvyku muzikantů i fanoušků, kdy sedm let nejde jen tak vypustit, přivádí na “společnou cestu” Dalibora a Grog. Srpnovka je hodně super. Počasí je vynikající, pivo studené, párky teplé, bigbít, holky s holými pupíky a plný plac areálu Sokolovny. Vše, jak má být.

V anketě Český slavík 2003 obsazujeme 34. místo.

Už od loňské Srpnovky nehrajeme zábavy, ale soustředíme se na novou desku. Pomalu vznikají nápady na čtvrtou desku skupiny Grog. Zatím nevíme, kdy ukončíme nelehký tvůrčí proces a kdy bude deska na světě, takže trpělivost. Zároveň nás opustila Lucie, která se znovu vydala do USA, takže to chvilku potáhneme bez kláves a bez zpěvačky.

Po dlouhé době opět hrajeme v Žukově. Vynikající bigbítová atmosféra, kterou jsme dlouho nezažili. Mimo jiné s námi vystoupila jako host zpěvačka Simona.

Bohdan jde ranní tmou do továrny a vidí, jak se na něj řítí kamión. Bohdan uhýbá, ale kamión se blíží stále blíž. Kamión prudce brzdí a ze staženého okénka se ozývá: “Šéfe, prosím Vás …” Bohdan uvažuje, kde a jak bude vysvětlovat cestu, ale kdeže. “…. To je dobře, že Vás vidím, chtěl bych koupit nějaká Vaše CD…” Bohdan s úsměvem podá vizitku a zanedlouho proběhne prodejní transakce ke spokojenosti obou stran.

Jsou však i jiné scénky. Bohdan si tak sedí na zahrádce kavárny na Kuřím rynku v Ostravě, srká colu a kochá se pohledy na odhalené pupíky mladých slečen. V tom se přitočí číšník a vyruší Bohdana z jarně-letního rozjímání: “Prosím Vás, pane, mohl bych se na něco zeptat? Nejste Vy ….” Bohdan nasazuje profesionální úsměv a myslí si: “Ano, jsem to já z té slavné skupiny Grog. Vizitku? CD? Kdy bude další koncert nebo zábava?” A číšník pokračuje: “…. Odněkud od Opavy? Někoho mi hodně připomínáte ze Šilheřovic.” Profesionální úsměv se ztrácí: “Ne, ne, nejsem, ale brouzdal jsem tam před dvěmi dny na kole.” “Aha, tak tím to bude!” No, ještě nejsme tak slavní.

Hrajeme Červencovou noc v Sokolovně v Záblatí jako součást mezinárodního fotbalového turnaje čtyř Záblatí z Moravy, Čech, Slovenska a Polska a my se těšíme na mezinárodní publiku. Ve třičtvrtě na sedm večer vytahujeme igelity a do přicházející průtrže stihneme celý aparát zakrýt. Jak je v Záblatí tradicí, hraje se i za deště a tak to okolo deváté s malým zpožděním rozjíždíme. Kupodivu diváků bylo dost na toto nevlídné počasí a tak díky Vám příchozím, jsme hráli před docela zaplněným parketem. Ještě jednou díky. Na Srpnovce si to vynahradíme.

Datum na Srpnovou noc 2004 jsme vybírali podle roku 1994, kdy jsme 13. srpna 1994 poprvé hráli Srpnovou noc, takže nejblíže bylo datum 14. srpna 2004 a nebylo to šťastné datum. Po dvou týdnech letního počasí nás v sobotu čekalo dle předpovědi oblačno až zataženo, přeháňky, místy bouřky .... Celý den, kdy jsme Srpnovku chystali, jsme strávili tím, že jsme aparaturu balili do igelitů a zase rozbalovali. V osm večer jsme se na základě informace z meteorologie (celou noc budou doznívat přeháňky a pěkně bude až ráno) rozhodli, že letos Srpnovku pojmeme tak, že bez vybírání vstupného zahrajeme skalním příchozím fanouškům jednu sérii a pak to odpískáme. Vše se stalo, jen nevyšla předpověď a když jsme skončili hrát, bylo nebe bez mráčku a čekala nás hvězdná noc ...Tímto se omlouváme našim fanouškům, že se akce nekonala.

Hrajeme Zářijovou noc, a ikdyž je nesnesitelná zima, atmosféra je super. Aspoň můžeme touto akcí poděkovat fanouškům za jejich přízeň a vynahradit jim zrušenou Srpnovku.

Dalibor odjíždí na nějaký čas do Anglie a tím se připojuje k Lucii, která je už delší dobu také v zahraničí. Využíváme této situace a pokračujeme v přípravě songů na naše nové CD.

V anketě Český slavík 2004 získáváme 124. příčku. Při téměř shodném počtu hlasů jako loni to letos stačilo "pouze" na toto umístění.

Videoklip “Roky jdou” je zařazen do vysílání ČT1 a ČT2 v pořadu Dobré ráno.

Dalibor si odskakuje na chvíli z Anglie zpět domů, abychom mohli svým vystoupením společně přispět k oslavám 700 let Rychvaldu.

13. srpna odehráváme na den přesně po jedenácti letech další Srpnovku. Po loňském martýriu s počasím, kdy jsme pořád nevěděli ano či ne, byl tentokrát Svatý Petr milostivější a už od rána vydával jasné signály, že letos ano! A tak jsme to hezky odehráli, sedm set lidí se, doufáme, fajn bavilo. Poprvé používáme pyrotechniku, která diváky pobavila a hudebníky trochu vystrašila. Zvukař Ivan Cihlář si přibral na svá bedra ještě tuto činnost a je třeba říct, že to vzal od podlahy. Ono to není jen tak, když hrajete v dešti jisker, v dýmu a s jinými pyro atrakcemi. Už se těšíme, co Váňa vymyslí příští rok.

Jsme pozváni, abychom zahráli na Rybích slavnostech, pořádaných každým rokem v Rychvaldě pod širým nebem. Nenecháváme si ujít tuto příležitost hrát ještě letos venku. Dalibor přilétá z Anglie a díky nádhernému počasí a medovině se bavíme až do večerních hodin.

Konečně začínáme nahrávat dlouho připravované CD ve Studiu U Valdy. Nálada je pozitivní a zásoby alkoholu značné, takže někteří setrvávají až do pozdních nočních hodin, kdy se vše jeví tak optimistické.

Lucie se vrací z Ameriky. Bohdan nečekaně oznamuje, že ze zdravotních důvodů končí s hraním a za několik dnů poté přichází kytarista Roman se stejným rozhodnutím. Domlouváme se, že ještě společně odehrajeme dvě plánované akce letošního roku: Červencovou a Srpnovou noc.

Hrajeme Červencovou noc, tentokrát už za účasti obou našich zpěváků, Dalibora a Lucie. Atmosféra je výborná a fanoušci, jako vždy, úžasní, takže si to parádně užíváme.

V den původně naplánované Srpnové noci nám bohužel nepřeje počasí a i když to ráno vypadá, že se meteorologové se svou předpovědí spletli, v šest odpoledne je už jasné, že tentokrát jim to vyšlo a trvalé přívalové deště skutečně zasáhly naši republiku. Akce je zrušena a my se přesouváme do blízké restaurace “zapít žal”. Pro některé tento večer končí nad ránem na Stodolní ulici, pro některé nad rozehranou šachovou partií ve společnosti whisky. Každopádně se všichni shodujeme v tom, že je potřeba Srpnovou noc zahrát a potěšit věrné fanoušky. Nový termín Srpnové noci je dohodnut na 26. srpna a tentokrát vše vyjde tak, jak má ke spokojenosti pořadatelů, nás a věříme že i fanoušků. Nemalou měrou se na zdárném průběhu opět podílel celý náš technický tým: Ivan Cihlář, který celou akci zvučil a pořídil spoustu zajímavé fotodokumentace, díky které můžete i vy vychutnat atmosféru těchto neopakovatelných okamžiků, Jiří Baier, Pavel Luňáček, Roman Juráš, Vladimír Dubový, sourozenci Petr a Kuba Frenzelovi a Michal Maléř. Tímto jim děkujeme nejen za tuto jednu akci, ale za celé období, které s námi vydrželi.

Pokračujeme v nahrávání dlouho připravovaného CD, a i když se z důvodu odchodu Bohdana a Romana nahrávaní poněkud protáhne, určitě se dočkáte.

Z důvodu značného pracovního vytížení Martina a Malvina jsme museli na nějakou dobu přerušit nahrávání nového CD, ale bicí, basa a, kytary jsou už nahrány, zbývá jen nahrát sólovou kytaru a dotočit zpěv.

Rozhodli jsme se potěšit naše fanoušky a chystáme se letos opět zahrát na Červencové a Srpnové noci. I když v trošku pozměněné sestavě, určitě se dočkáte klasických hitů, na které jste zvyklí. Těšíme se na setkání s Vámi 14. července a 18. srpna.

14. července, téměř po roce odmlky, opět veřejně vystupujeme na naší domovské scéně v Bohumíně Záblatí. Je vidět, že ani po takové dlouhé době na nás fanoušci nezapomněli. Zaplněný areál, perfektní atmosféra, krásné počasí, nádherné fanynky - prostě vše, co k takové akci patří. Z důvodu odchodu Bohdana, Romana a Lucky oslovujeme muzikanty ze skupiny Carneval, aby nám vypomohli odehrát naplánovaná vystoupení. Nebylo lehké za tak krátkou dobu secvičit celý repertoár, ale podle vašich ohlasů je vidět, že to všichni zvládli na výbornou. Takže Červencovou noc hrajeme ve složení: Mirek Satora kytary a zpěv, Rosťa Koky basová kytara a zpěv, Jakub Šimeček klávesové nástroje a zpěv, Veronika Piperková zpěv a samozřejmě jádro kapely Grog: Martin, Malvin a Dalibor, který si opět odskakuje z Anglie. Využíváme přítomnosti Dalibora v republice a následující noc nahráváme zpěv ke dvěma songům z našeho připravovaného alba. Pokud se vše podaří, chtěli bychom tento promo singl představit v omezeném vydání na Srpnové noci 18. srpna.

Vydáváme singl se skladbami Ego a Znamení váhy z našeho dlouho připravovaného CD Visalaje. Ihned, jakmile se Dalibor objeví v republice bychom chtěli dokončit ostatní skladby a představit vám toto CD co nejdříve.

Týden před termínem Srpnové noci se dozvídáme od Dalibora, že nebude moct z pracovních důvodů přiletět z Anglie. Je tím hodně zklamaný, protože se vždy těší na perfektní atmosféru, kterou dokážou fanoušci navodit. Stojíme před rozhodnutím, zda Srpnovku letos narychlo zrušit nebo odehrát bez Dalibora. Vzhledem k velikému zájmu fanoušků volíme druhou možnost a oslovujeme Pavla Valáška, který s námi v roce 2003 nějakou dobu zpíval, zda by si nechtěl zazpívat pár věcí. Pavel souhlasí a tak nic nebrání tomu, aby se Srpnovka uskutečnila. Počasí bylo jako na objednávku a návštěvnost předčila všechna naše očekávání (byla největší za posledních šest let).

Nové, dlouho připravované CD s názvem Visalaje je těsně před vydáním. Jsou již nahrané všechny skladby a probíhá finální mastering a příprava obalu. Jsme přesvědčeni, že je to to nejlepší, co jsme kdy natočili a věříme, že Vám budeme moci toto CD představit co nejdříve. Skladby z tohoto CD určitě zazní na našich letošních veřejných vystoupeních.

Fotíme promo snímky k novému CD. Využíváme exteriéry v okolí Bohumína a nemůže opomenout také novou dálnici z Bohumína do Ostravy a můžeme potvrdit, že focení uprostřed dálnice za plného provozu je celkem slušný adrenalinový sport.

Vystupujeme na Rockovém večeru společně s Judas Priest revival z Prahy. Hrajeme osvědčené hity, ale také novinky z našeho CD. Ohlasy na nové písničky jsou velmi pozitivní. Jsme překvapeni, že většinu skladeb zpívají fanoušci s námi. Že by se někomu podařilo získat nahrávky ze studia ještě před oficiálním vydáním CD? Atmosféra je opět výborná, takže i my si to parádně užíváme. Díky pořadateli, který rozšířil pódium o další rampu, Síťa konečně pořádně využívá svou vysílačku na kytaru a vrací se do svých mladých let. To, co naběhal při tomto vystoupení určitě neušel za posledních deset let. Až se někteří strachují, aby si ve svém věku neublížil. Už se těšíme na další vystoupení a na Vás, fanoušky, bez kterých by to samozřejmě nešlo (i když někteří se těší víc na ty fanynky).

Tentokrát je příroda proti nám. I přes ne zrovna příznivou předpověď počasí (přívalové deště, bouřky, kroupy, neočekávané přírodní jevy) je vše nachystáno na tradiční Červencovku. Občerstvení, aparatura, zvukař i my jsme byli na svých místech, ale šílený liják a bouřka donutila pořadatele akci zrušit. Tímto se Vám všem omlouváme, ale věřte, že Vám to vynahradíme na příštím vystoupení (budiž nám nebe milostivo). Někteří členové kapely se nesmiřují s tak rychlým ukončením večera, na který se těšili a operativně domlouvají přesun do nedaleké hospůdky. Po nezbytné telefonické rezervaci a ujištění se, že můžeme přijet i s nástroji (myšleno s hudebními), se přesouváme. V nevelké místnosti hospůdky potkáváme pár našich věrných fanoušků (sláva, jsou zde i fanynky) a první veřejný “unplugged” koncert může začít. Paní majitelka sice není náš věrný fanoušek a po tomto vystoupení se asi ani nestane (nevíme, proč se pořád ptala, zda nemá někdo Brufen), ale i tak nás nechává hrát do pozdních nočních hodin. Poté na nás vypouští psa a zamyká hospodu.

Rádio Hey se stává naším mediálním partnerem.

Jsme osloveni, abychom vystoupili na prvním ročníku Pivních slavností v bohumínském Hobby parku. Využíváme této příležitosti k představení našich nových songů asi tisícovce posluchačů.

Vyplnily se naše nejpesimičtější předpovědi. Srpnovou noc, na kterou se vždy všichni těšíme, opět překazila vyšší moc. Již v průběhu týdne stav počasí a předpověď na příští dny dává tušit, že pravděpodobnost, že v sobotu bude hezky, je mizivá. Přesto do poslední chvíle doufáme, že tentokrát bude stát štěstí při nás. Nestalo se tak a z důvodu silných dešťů, bouřky a vypnutého proudu v částech Bohumína pořadatel akci zrušil. Samozřejmě jsme tímto velmi zklamáni, protože se jedná o vystoupení, na které se už dlouhou dobu připravujeme a těšíme na perfektní atmosféru, která na Srpnovce pokaždé panuje. Ačkoliv vůbec nemůžeme ovlivnit, zda pořadatel akci zruší nebo nikoliv, všem se Vám za zrušení tohoto vystoupení moc omlouváme.

Oznamujeme oficiální datum vydání nového CD Visalaje. Je jím 18. listopad. CD bude obsahovat 11 autorských skladeb a bude k dispozici jako digipack včetně osmistránkového bookletu obsahující texty. Po sedmi letech tak vychází naše již čtvrté řadové album, na kterém mimo jiné hostuje i známý rockový kytarista Andonis Civopulos (hrál v kapele Ivo Pavlíka s Věrou Špinarovou, v kapele Special, v současnosti působí v kapele Legendy se vrací a Nototo - Toto revival). Basový part nahrál Jan Valuštík, houslové party Libor Sitek a o dívčí vokály se postaraly Veronika Piperková a Veronika Horníčková.

Jsme pozváni, abychom zahráli na soukromé akci motorkářů pořádanou k ukončení sezóny. Od prvních tónu je jasné, že rocková hudba k motorkářům neodmyslitelně patří a že si ji dokážou perfektně vychutnat. Stejně tak jako krásné ženy. A tak nikoho nemůže překvapit obsluha “nahoře bez” a erotické vystoupení dvou lesbiček. Výborná atmosféra panuje až do brzkých ranních hodin.

Se skladbou Visalaje se účastníme soutěže Rocková aréna rádia Hey.

Získáváme ocenění Osobnost roku 2008 v oblasti kultury. Letos se jednalo již o osmý ročník ankety vyhlašované městem Bohumín. Slavnostního večera se zúčastnil i Kamil Střihavka, takže máme možnost společně probrat současnou hudební scénu a zavzpomínat na zlaté časy před hospodářskou krizí. Oslava se protáhla do pozdních nočních hodin, takže někteří účastníci mají ráno problém dorazit do práce včas a střízliví.

Vystupujeme na Městských slavnostech v Bohumíně. Hrajeme všechny skladby z našeho posledního CD Visalaje, takže není překvapením, že nás na basovou kytaru doprovází Jan Valuštík, který se na nahrávaní těchto skladeb aktivně podílel. Je to sice naše první společné veřejné vystoupení, ale perfektní atmosféra jak na pódiu tak i pod ním dává tušit, že to nebude vystoupení poslední. Přímo na místě domlouváme další akci.

V žebříčku hitparády Rocková aréna rádia Hey se stále držíme na předních místech.

Po patnácti týdnech, po které se píseň Visalaje drží v žebříčku hitparády Rocková aréna rádia Hey, se dostáváme do pravidelného vysílání rádia Hey. Díky všem, kteří jste nás podpořili a dali jste nám hlas.

Jsme osloveni firmou Metrostav, abychom zahráli na soukromé akci pořádané u příležitosti slavnostní kolaudace a předání zakázky firmě Bonatrans. Rockový nářez všechny přítomné příjemně naladil a užíváme si to i my. Z výhrůžek obyvatel okolních domů, že zavolají městskou policii z důvodu nadměrného hluku, nakonec sejde, takže nic nebrání tomu, abychom pro velký úspěch zahráli i pár přídavků.

I když předpověď počasí není moc optimistická a celý den je ve znamení dešťových přeháněk, přesto nakonec startujeme Červencovou noc a jasná hvězdná obloha nad námi dává tušit, že tentorát nic nebrání tomu, abychom vystoupení odehráli až do konce. Ti, kteří se nenechali odradit nevlídným počasím v průběhu dne, určitě nelitovali. Hrajeme jednak vlastní songy z posledního alba Visalaje, ale také samozřejmě osvědčené hity tuzemských i zahraničních kapel. Díky všem, kteří jste přišli. Hrálo se nám výborně a parádně jsme si to užili.

V soutěži Oko na vlnách rádia Hey se celý měsíc soutěží o naše CD Visalaje.

15.8.2009 hrajeme v rámci Pivních slavností v Bohumíně koncert k 15. výročí vzniku kapely. Oslovujeme i bývalé členy skupiny a hosty, kteří se podíleli na nahrávání jednotlivých alb za celou dobu existence. Ze zakládajících členů se na pódiu objevuje Martin Valuštík a Roman Polaczek a společně hrajeme některé songy z naší dřívější tvorby. Z pozitivních reakcí publika je jasné, že mají tyto skladby stále v živé paměti. V playlistu jsou samozřejmě zařazeny i písně, ve kterých vystupují naši hosté houslista Libor Sitek a zpěvačka Veronika Piperková, která zde zpívá také jednu skladbu Lucie Roubíčkové z CD Nezvěstná. Lucie se bohužel výročního koncertu nemohla zúčastnit z důvodu jiného vystoupení se svou nynější kapelou. Na závěr koncertu všichni společně hrajeme jednu z našich skladeb s příznačným názvem “Roky jdou”. Videoklip k této písni bylo možno v minulosti spatřit ve vysílání České televize v pořadu Medúza nebo Dobré ráno. Úspěšně si také vedl ve vysílání kabelových televizí. Perfektní atmosféra v průběhu celého našeho vystoupení, skandování a potlesk více než dvou tisíc posluchačů, to byl ten nejkrásnější dárek, který jsme mohli od svých fanoušků k 15. výročí dostat. Bereme to jako ocenění naší dlouholeté činnosti a závazek do příštích let. Už jen kvůli takovýmto akcím to stojí za to pokračovat.

“Když budu chtít vědět, kdy bude pršet, podívám se na web Grogu, kdy hrají venku”, říká jeden z našich fanoušků. Opravdu to posledních pár let vypadá, že máme na počasí smůlu. I v den tradiční Srpnové noci v Bohumíně - Záblatí se zdá, že tentokrát svým fanouškům nezahrajeme. Nakonec se nad námi nebe smiluje (patrně se za nás přimluvil sám Les Paul (*9.6.1915, +13.8.2009), legendární americký kytarista, který nás nedávno navždy opustil). Jen pár minut před zahájením akce přestává pršet a dokonce je možno na horizontu spatřit zapadající slunce. Je jasné, že pršet už nebude. Zahajujeme koncertním setem složeným ze songů z alba Visalaje, na přání našeho významného sponzora. Jednu píseň z alba Nezvěstná zpívá i Veronika sólově. I když se asi někteří nechali odradit nevlídným počasím, téměř čtyřista věrných fanoušků dokáže vytvořit pěkný “kotel”.

Po čtyřech letech vystupujeme opět na Rychvaldských rybích slavnostech. Využíváme tak pozvání města Rychvald na tuto tradiční “open air” akci a představujeme skladby z našeho posledního CD i rychvaldskému publiku. Počasí je nádherné, přítomná děvčata také, spousta rybích specialit k zakousnutí a stánků s medovinou - lépe jsme letošní sezónu nemohli ukončit.

V anketě Český slavík jsme díky hlasům zaslanými našimi fanoušky na 142. místě.

Je všeobecně známo, že k rockové muzice neodmyslytelně patří krásné dívky. Je tedy jasné, že soutěž Miss Bohumín 2010 nemůžeme přejít bez povšimnutí. Nejen, že zúčastněným dívkám věnujeme naše CD Visalaje, ale Martin se účastní soutěže i jako porotce. Je sice ostatními členy kapely podezříván, že si své místo v porotě domluvil jen proto, že se těšil na čtrnáctidenní soustředění s dívkami někde v Karibiku, ale když vidíme jeho blažený úsměv po skončení soutěže, všichni mu to přejeme.

Necháváme potisknout novou sadu triček naším logem, tentokrát i v atraktivním barevném provedení tak, aby si je mohli naši fanoušci pořídit už na Rockovém festivalu, který se koná na konci července. Vzhledem ke stále častějšímu špatnému počasí zvažujeme zhotovit i deštníky s logem naší kapely, od toho ale upouštíme. Jako užitečná se nakonec ukáže i volba potisku pánských i dámských mikin. Takový zájem o ně z nás nikdo nečekal. Noci bývávají chladné.

Účastníme se Rockového festivalu v Bohumíně společně s kapelami Otherside, Orchidea, Projectile, Ahard, Innocens a Nightwish revival. Poprvé zde hrajeme veřejně náš nový song z připravovaného alba. Není to novinka jen pro diváky, ale i pro Dalibora, který tuto skladbu slyší a zpívá taky poprvé. Anglický text mu Martin předává těsně před vystoupením, ale Dalibor to jako zkušený profík bez problémů odzpívá.

Následující den po Rockovém festivalu hrajeme již tradičně pro Slovan Záblatí Červencovou noc. Asi týden před Červencovkou vyrazil Malvin na místní poštu zaplatit nějaké složenky. Byl plný očekávání, zda bude jeho návštěva, tak jako pokaždé, glosována místní paní poštmistrovou, která rozhodně nepatří k našim nadšeným příznivcům, z důvodu poněkud hlučnější produkce v areálu sokolovny, která ji 2x ročně neumožní klidný spánek (samozřejmě pokud prší a akce je zrušena, paní poštmistrová je nadšená). Po chvilce vzájemného mlčení se paní za přepážkou ptá: “Kdy je termín Srpnové noci?” “28. srpna”, odpovídá Malvin s obavami v hlase, jaké výtky budou zase následovat. “Dcera totiž nestihne Červencovku, tak by ráda alespoň na Srpnovku. Víte, od té doby, co jsem se přestěhovala do nového domku, vás už vůbec neslyším. Hrejte si jak chcete!” dokončuje paní pro Malvina překvapivé sdělení a vydává mu 22 Kč z 5000 Kč bankovky, kterou ji na začátku scény prostrčil přepážkou. Takže dobrá rada pro všechny, kterým naše hraní vadí - Odstěhujte se. Pomůže to! Všem.

Pivní slavnosti v Bohumínském parku jsou rok od roku populárnější. Není se čemu divit. Možnost ochutnat přes 30 druhů piv na jednom místě se jen tak nepodaří. K tomu spousta specialit na grilu, výborná muzika, krásná děvčata. Tady přece nemůžeme chybět. Díky pořádající agentuře K3 máme možnost být letos opět přímo v centru dění a z pódia pozorovat téměř 2500 spokojených návštěvníků. Hrajeme převážně songy z alba Visalaje, opět zazní i naše novinka a parádně si to užíváme. Hodina a půl hraní uteče jako voda a pak už rychyle ochutnávat, ať to všechno stihneme. Nějak se to protáhlo, domů to nikoho neláká, takže nás pořadatelé po skončení akce musí vyhánět z areálu.

Letošní Srpnovou noc neohrožovalo pouze počasí. Týden před Srpnovkou je Martin s velkými bolestmi odvezen do Bohumínské městské nemocnice a hned končí na operačním sále. Naštěstí se z narkózy probouzí a díky perfektní péči místních doktorů a hlavně nádherných a pozorných sestriček se rychle zotavuje. Srpnovku tedy můžeme odehrát. Bohužel průtrž mračen kolem desáté večer a poměrně velká zima (mikiny s logem Grog se výborně hodí) odradí příchozí fanoušky. I přesto ti věrní zůstávají až do konce. Díky vám všem, kteří jste vydrželi.

Jsme opět v kompletní sestavě. Po třech letech hostování se k nám připojuje basový kytarista Honza Valuštík a kytarista Mirek Satora. Společně začínáme s nadšením pracovat na nových skladbách pro další album a již z prvních nápadů je zřejmé, že se mají fanoušci opět na co těšit. Hledáme vhodné interiéry a exteriéry pro nafocení našich společných fotek a nakonec se shodneme, že vzhledem k regionu, ze kterého Grog pochází, nemohou promo fotografie vzniknout jinde než v areálu ostravského černouhelného dolu.

Zprovozňujeme své stránky také na populární sociální síti Facebook. Kromě aktuálních songů a videoklipů je zde k dispozici celá naše diskografie a fanoušci mají také možnost zakoupení CD a reklamních triček.

V anketě Český slavík získáváme 136. místo v kategorii skupin.

Také letos se Grog stává partnerem soutěže Miss Bohumín 2011. Martin opět usedá do poroty této soutěže o nejkrásnější dívku, a vzhledem k přítomnosti velkého počtu nádherných mladých žen v sále i na pódiu se z toho několik dnů vzpamatovává.

Již od dubna se připravujeme na velkolepou rockovou open-air show Grog Night. Pro fanoušky připravujeme pár nových skladeb světových rockových hvězd, ale poprvé tady zazní i některé novinky z našeho připravovaného alba, i když zatím bez českých textů. (Můzy nás nějak líbají čím dál tím méně. Že by stáří?) Mediálním partnerem se stává Rádio Hey, upoutávka na tuto akci běží také v novém rockovém rádiu Čas Rock. Reklamní kampaň na Grog Night je prozatím největší za dobu existence Grogu, takže poměrně vysoká účast vzhledem k deštivému počasí není žádným překvapením. Evidentně si na tradiční deštivé počasí při našich vystupeních zvykáme nejen my, ale také naši fanoušci. Díky vašim pozitivním ohlasům je zřejmé, že rockerům déšť až tak nevadí, když se dobře baví. Atmosféra byla výborná, i nám se díky vám perfektně hrálo. Moc jsme si to užívali. Už se těšíme, až nám někdy vyjde slunce. To bude teprve nářez. Kromě našich fanoušků si akci patrně užívali i obyvatelé přilehlých domů. Doslechli jsme se, že sepisují petici, aby se takové akce v Záblatí už nikdy nekonaly. Že nebudou trpět kvůli pochybné zábavě hrstky opilých rockerů. Jsme přesvědčení, že našich fanoušků je podstatně víc, než těch pár stěžovatelů, kteří se zmůžou jen na víkendové obtěžování svého okolí zvuky motorových sekaček trávy a motorových pil, nemluvě o volném pobíhání jejich čtyřnohých miláčků v přilehlých lesích. Na to se petice psát nebude? Věříme, že nám i nadále zachováte přízeň a podporu.

Na Rockovém festivalu v areálu bohumínského letního kina vystupujeme společně se skupinami Only for life, Elementa a Kiss Revival. Hrajeme jednak songy z alba Visalaje, ale také šest novinek. Dle pozitivních ohlasů přítomných fanoušků usuzujeme, že si nové album určitě oblíbíte. (Samozřejmě, až se nám ho podaří natočit:-). Martin je tak nadšen úspěchem svých hudebních nápadů, že až do časných ranních hodin probírá toto téma v nedalekém baru s kolegy z hudební branže, které zde náhodou potkává. S přibývajícími půllitry piva se i úspěchy jeví větší.

Bohumínské pivní slavnosti opět trhaly rekordy: 45 druhů čepovaného piva, více jak 4 500 návštěvníků a skvělá atmosféra při vystoupení skupiny Grog. Všichni jsme se shodli, že takovou šou už jsme hodně dlouho nezažili. Byli jste úžasní. Věříme, že vám to vydrží i do dalších let. Ještě přeci nejsme na kolenou.

V sobotu 27. srpna to vypadalo, že se žádná Srpnová noc ani nekoná. Celý den bylo totiž nádherné slunečné počasí. Celkem netradiční úkaz. Ze začátku se zdálo, že i fanoušci si řekli: "Dnes na Grog nejdu, je tam moc hezky a neprší". Ale nakonec se vše v dobré obrátilo. Areál se brzy zaplnil a deště jsme si společně také užili. Takže vlastně tradiční Srpnová noc. Malvin navrhoval, abychom příští rok zorganizovali "Sahara tour" na africkém kontinentu. Určitě bychom dokázali Saharu patřičně zavlažit a stali bychom se multimilionáři.

Pokračujeme s přípravou našeho nového alba. Skladby pomalu dostávají konečnou podobu a dokonce se nám podařilo napsat i pár textů, které se líbí i Daliborovi, takže pevně věříme, že příští rok se dočkáte dalšího CD. Teď už zbývá jen sehnat bohaté sponzory, kterým se naše muzika líbí a jsou ochotni věnovat zanedbatelnou finanční částku na podporu mladé, nadějné skupiny.

Martin si tak oblíbil vysedávání v nejrůznějších porotách, že už ani nikoho nepřekvapí jeho účast na prvním ročníku Bohumínské superstar jako jednoho z porotců. Podezíráme ho z toho, že to dělá jen kvůli přítomnosti mladých zpěvaček, ale on, aby nás přesvědčil jen o svých čistých úmyslech a propagaci skupiny, věnuje vítězům v jednotlivých kategoriích naše CD Visalaje. I když tvrdí, že fanoušky je třeba si vychovávat od dětství, stejně mu nevěříme. Určitě to dělá jen pro to, aby se dostal mezi mladá děvčata.

V anketě Český slavík získáváme 136. místo v kategorii skupin.

Dostáváme nabídku si zahrát na Vánočním jarmarku v Doubravě. Proč ne, v prosinci venku jsme ještě nehráli, takže je nejvyšší čas si to vyzkoušet. A k pořádným vánočním svátkům přeci Grog neodmyslitelně patří. Řekli jsme si, že ten mráz nějak vydržíme a nic horšího nás nemůže potkat. Jak jsme se zmýlili. Zima sice zas taková nebyla, ale mohlo nás napadnout, že bez vody se to asi zase neobejde. Sníh s deštěm a silný vítr způsobil, že ještě než jsme začali hrát, byl už celý aparát plný vody. Když ještě v průběhu prvního songu povolila nosná konstrukce stanu, který se na nás málem zřítil, mysleli jsme, že vystoupení ani nedokončíme. Ale vše se naštěstí v dobré obrátilo. Odehrajeme celý plánovaný playlist a dokonce i posluchači vydrží až do konce. Takže šťastné a veselé.

Pokračujeme na přípravě nového CD. 13 nových songů již dostává konečnou podobu. Ještě napsat pár textů a vzhůru do studia.

Hrajeme v polském Tworkówě v rámci otevření nové cyklostezky Karviná - Bohumín - Tworków. Jak už bývá zvykem, bez deště se to neobejde, ale cyklisti jsou odolní sportovci, které hned tak něco nerozhází, takže nakonec se dočkáme i poměrně početného publika. Honza se bohužel nemohl zúčastnit, proto oslovujeme Marcela Pastirčáka, který na basovou kytaru ochotně vypomůže.

I letos jsme se rozhodli uspořádat Grog Night. Tentokrát ale neponecháváme nic náhodě a již půl roku dopředu zajišťujeme velkokapacitní stan pro případ deště. Takže se dalo celkem předpokládat, že pršet nebude. A opravdu, tak úžasné počasí jsme už pěknou řadu let nezažili. Tentokrát nás ale překvapilo mistrovství Evropy ve fotbale. Kdo mohl tušit, že se naši probojují tak daleko. Narychlo instalujeme velkoplošnou projekci a tak můžou účastníci zároveň sledovat přímý přenos zápasu s Polskem. Netušíme, kolik potenciálních návštěvníků nedorazilo kvůli fotbalu, ale i tak byla účast nadprůměrná. Díky patří všem, kteří jste přišli zapařit.

Týden po úspěšné Grog Night vystupujeme na Městských slavnostech v Bohumíně. Moc si to užíváme. Hrajeme i některé naše nové pecky již s českými texty a samozřejmě nesmí chybět ani vaše oblíbené songy Visalaje a Ego. Už se všichni těšíme na srpnové Pivní slavnosti. Věříme, že atmosféra bude minimálně tak perfektní, jako loni.

Pivní slavnosti nezklamaly. I když je od rána nevlídné počasí (jak jinak), přesto se nakonec umoudří a my to můžeme rozbalit v plné své síle (přiměřeně věku, samozřejmě). Diváci opět dokázali vytvořit parádní "kotel", jak už to bývá na bohumínských Pivních slavnostech zvykem. Díky pořádající agentuře K3 tak můžeme divákům opět předvést naše největší hity a také novinky z připravovaného alba.

Ještě pár dnů před termínem Srpnové noci to v areálu sokolovny vypadá jako na staveništi. V Záblatí se buduje kanalizace a tento prostor je ideální pro umístění materiálu i techniky. Spousta fanoušků nám volá a píše, zda se vůbec letos uskuteční jejich tolik oblíbená akce. Ujišťujeme je, že vše bude připraveno a určitě se dočkají své milované kapely. A opravdu, pořadatelé zajistili dostatečné vyklizení areálu, takže nic nebrání tomu, abychom mohli společně s našimi fanoušky rozjet velkou rockovou show. Počasí je nám letos také příznivě nakloněno. Dle snímků z družic se očekává drobný deštík až někdy po půlnoci a do té doby má být celkem jasno. Předpověď jim tentokrát vyšla úplně přesně, takže hrajeme bez problémů až do konce. Fanoušci byly opět výborní. (Zase tolik krásných mladých děvčat. Kde se to pořád bere?) Nad ránem, kdy s klukma z kapely na zkušebně vždy probíráme své pocity z právě odehrané akce, se všichni shodujeme, že to bylo jedno z našich nejlepších vystoupení v letošním roce.

Martin opět usedá do poroty pěvecké soutěže Bohumínská superstar pořádané kulturní agenturou K3. Určitě je z toho nadšený - obklopen mladými zpěvačkami...a navíc kritizování mu vždycky šlo.

V anketě Český slavík 2012 získáváme díky hlasům našich oddaných fanoušků 117. místo v kategorii skupin. Lepší umístění než loni, takže super.

Ve studiu U Valdy začínáme konečně nahrávat naše nové CD. Zatím si nikdo netroufá odhadnout, kdy se objeví na pultech, každopádně už teď se těšíme.

Grog a soutěž Miss Bohumína k sobě neodmyslitelně patří. Pokud se tedy týká Martina a jeho slabosti k něžnému pohlaví. I letos usedá mezi členy poroty a náramně si to užívá. Všem soutěžícím věnuje naše CD a marně doufá, že si je tak získá. Tak snad příště. Součástí programu je i pěvěcké vystoupení Romanovy dcery Veroniky, která poprvé zazářila na CD Visalaje. Holt nová generace nastupuje...

Hrajeme na Slavnostech piva a gulášů v Orlové. Dalibor tak spěchá autem z Prahy na vystoupení, že zapomněl na dopravní značky omezující rychlost a je pokutován policií České republiky. Ani vysvětlování, že se jedná o rockovou hvězdu, která jede na koncert, nepomáhá. Nicméně proti společné fotografii policisté nic nenamítají. Po Daliborovém příjezdu nám sděluje, že má angínu a shání antibiotika, kde se dá. Nakonec koncert proběhne v pohodě a dle ohlasů přítomných návštěvníků lze usuzovat, že si naše vystoupení užívají. Díky aktivitě našeho věrného fanouška a sponzora Jirky, který se ochotně ujal prodeje našich triček a CD, se na této akci podařilo udat nebývalé množství těchto propagačních předmětů.

Bohumín se chystá na velkou událost. V rámci letošních Pivních slavností se pokouší o český rekord v počtu čepovaných piv na jednom místě. U toho nemůžeme samozřejmě taky chybět. Kulturní program Pivních slavností uzavíráme naším koncertem. Jako každoročně, tak i letos je atmosféra úžasná. Hrajeme naše osvědčené hity i pár novinek z připravovaného CD. Fanoušci jsou opět ohromní a tolik krásných děvčat na jednom místě by si také zasloužilo získat nějaký ten rekord. Martin pořád jen chodí a říká: " Zase jsem se zamiloval..." Asi třicetkrát. Dlouho do noci se ještě opíjíme v nedalekém baru, bohužel bez děvčat. Ale i tak byl den úspěšný: Bohumín má nový český rekord. Pivní slavnosti nabídly 92 druhů čepovaných piv.

Už několik sezón netrpělivě čekáme, jaké překvapení nám zase počasí připraví v den tradiční Srpnové noci v Bohumíně - Záblatí. Letos to vypadá, že tentokrát bude nádherně. Už týden dopředu sledujeme všechny možné předpovědi na internetu a ty jednoznačně ukazují, že se konečně dočkáme. A sobota ráno potvrzuje, že předpověď nelhala. Modré nebe a krásný sluneční den. Jak jsme se mýlili. Odpoledne, po průtrži mračen, už to tak jednoznačně nevidíme. A když večer začne pršet, propadáme silné depresi. Nepomáhá ani to, když se nás jeden fanoušek ptá, jestli víme, jak se řekne záblatsky "déšť". No přece Grog! To co nám ale totálně zvedá náladu jsou naši věrní fanoušci, kteří i v dešti přicházejí ve značném počtu, a tak se areál rychle plní. Asi tuší, že déšť to dlouho nevydrží a mají pravdu. Perfektní atmosféra, která vládne po celou dobu našeho vystoupení, je nepopsatelná. Fanoušci jsou zase úžasní, nádherná mladá děvčata opět přivádějí do varu většinu členů kapely. Někteří se z toho ještě nevzpamatovali. Positivní ohlasy, které od přítomných dostáváme nás utvrzují, že má smysl pokračovat v tom, co děláme už 19 let, které uplynuly od našeho prvního vystoupení. Moc nás to nabíjí. Děkujeme za to. Bez vás by to nešlo!

Grog zakládá svůj profil na mezinárodním hudebním portále Reverbnation.

Vytváříme vlastní videokanál na YouTube a stránky na sociální síti Twitter.

Martin už třetím rokem usedá do poroty pěvecké soutěže Bohumínská superstar. Úroveň soutěžících je rok od roku vyšší, takže se dá očekávat, že se zde možná rodí budoucí velké rockové hvězdy. Grog je zároveň i partnerem této soutěže, a tak vítězové v jednotlivých kategoriích získávají mimo jiné i CD naší kapely. Afterparty se protáhne do brzkých ranních hodin. Super akce.

V anketě Český slavík 2013 se dostáváme na nádhernou 73. příčku žebříčku v kategorii skupin. Je to nejlepší umístění za posledních 10 let a vděčíme za to jen Vám, našim fanouškům. Moc díky.

Hrajeme na Městských slavnostech v Bohumíně. Atmosféra je, jako už tradičně na domácí půdě, perfektní, takže si vystoupení parádně užíváme.

Letošní srpen je pro nás výjimečný. Před 20 lety, 13.8.1994, jsme měli naše první veřejné vystoupení v areálu sokolovny v Bohumíně - Záblatí. A tehdy také byla založena tradice Srpnových nocí s Grogem, která se drží až do dnešních dnů. Přemýšlíme, jak důstojně oslavit toto naše významné výročí a nakonec se shodneme, že připravíme pro naše fanoušky velký narozeninový koncert za účasti našich bývalých členů, na kterém zahrajeme naše nejznámější hity z celého období působení kapely. Termín koncertu volíme 16. srpna, což je nejbližší sobotní datum výročního data 13.8. a zároveň se v tento den konají bohumínské Pivní slavnosti, což je ideální příležitost pro náš koncert. Pořádající agentura K3 nám vychází maximálně vstříc, takže nic nebrání tomu, abychom naše výročí oslavili v rámci Pivních slavností. Oslovili jsme všechny naše bývalé spoluhráče, bohužel ne všichni se nakonec na koncertě objeví. Nicméně z Prahy přijíždí, i přes značné pracovní vytížení, zpěvačka Lucka Roubíčková a naše pozvání přijímá i kytarista Roman Polaczek, takže na koncertě mohou nakonec zaznít takové pecky, jako jsou "Vlezte mi na záda", "Kolibříkův týden" a "Na křídlech pegasů" z našeho debutového CD. Hrajeme rovněž většinu skladeb z CD "Nezvěstná", které zpívá Lucka a jednu skladbu si společně střihne i s bubeníkovou dcerou Veronikou. Pro fanoušky jsme společně s FK Slovan Záblatí připravili překvapení, kdy si s námi společně na pódiu zazpívali svou hymnu i fotbalisté z tohoto klubu, pro které jsme v minulosti právě jejich hymnu nahráli. Na harmoniku nás u této skladby doprovází další z našich bývalých členů, kytarista Pavel Hasník. Naši i fotbaloví fanoušci (a fanynky) jsou tak nadšeni, že z publika začíná na pódium přilétávat dámské spodní prádlo. Škoda, že se majitelky tohoto prádélka po koncertě ztrácejí v davu. Rádi bychom se seznámili a prádlo vrátili. Bohužel. Tyto trofeje nyní zdobí naši zkušebnu a my čekáme, že se děvčata někdy ozvou. Na závěr koncertu zveme na pódium všechny přítomné členy Grogu, současné i bývalé, a společně si zazpíváme naši pecku "Roky jdou". Super koncert, perfektní fanoušci. Pro nás to byl nádherný dárek k 20ti letému výročí a impuls do dalších let. Koncertem ale oslavy nekončí. Společně s fanoušky se přesouváme do blízkého baru Tágo, kde vzpomínáme až do brzkých ranních hodin. Parádní akce.

Tradiční Srpnová noc, tradiční počasí. Ze začátku vše probíhá v pohodě, sem tam se usměje i sluníčko, hrajeme také naše starší songy, se kterými nám jako host vypomáhá Roman Polaczek, vše se jeví pozitivně. S přibývající hodinou ale začíná také přibývat déšť (jaké to překvapení) a nakonec nás čeká velká průtrž mračen. Nic neobvyklého. Co nás ale mile překvapí (přímo šokuje) je to, že i v dešti přicházejí noví a noví fanoušci, posedávají nebo tančí na dešti a většina v tom lijáku vydrží až do konce a dožadují se dalších fláků. Že by si už za ty roky zvykli? Neuvěřitelné. Děkujeme vám všem za přízeň a podporu. Moc si toho vážíme. Jediný, kdo ten večer nebyl zrovna nadšen, byli patrně zvukaři. Upřímně, taky bychom byli pěkně naštvaní, kdyby nám napršelo do aparátů. Kluci, sorry, ale fakt to zatím neumíme ovlivnit. Snad za dalších 20 let? Něco vymyslíme...

Hrajeme na oslavách Dne železnice v Bohumíně. Počasí je fajn. Účast slabší, ale příjezdem rodiny Martinova spolužáka z Olomouce se počet diváků zdvojnásobil, takže v pohodě:-).

Martin se opět účastní pěvecké soutěže Bohumínská superstar, samozřejmě opět jen jako porotce. Pro tak staré kousky zatím nebyla vyhlášena kategorie. I tak si to užívá, přesto, že je hodně těžké v tak kvalitně obsazené soutěži vybrat jen jednoho absolutního vítěze.

V anketě Český slavík 2014 jsme se umístili na 65. místě v kategorii skupin. Nádherný dárek k 20. výročí kapely. Děkujeme za podporu. Moc si toho vážíme.

Ze zdravotních důvodů jednoho člena kapely se nahrávání CD opět prodlužuje. I tak věříme, že se fanoušci brzy dočkají a budou s novými písničkami spokojení aspoň tak, jako jsme už nyní my.

Oslovujeme zpěvačku Moniku Agrebi, zda by si nechtěla s námi zazpívat jeden duet na připravovaném CD. Posíláme jí nahrávku i text a ona souhlasí. Monika, která je známá svými rockovými projekty a působením v kapelách nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v západní Evropě, se dostala do povědomí i nerockových posluchačů svým účinkováním v soutěži X – Factor, kde v kostýmu jeptišky ohromila celou porotu.

Dostáváme nabídku si zahrát na Rockovém Kurdebálu v Dobré. Super areál i fanoušci. Škoda, že začínáme až dlouho po půlnoci, když už je většina návštěvníků znavena a odchází. Nicméně, ti, kteří zůstali, vytvořili perfektní atmosféru, takže v pohodě :-).

Vracíme se z Daliborovy oslavy narozenin a po dlouhé cestě a v dobré náladě se v podvečer zastavujeme u stánku na autobusovém nádraží v Ostravě. "Dáme si pivo!" říká Malvin a pokračuje: "My se totiž vracíme z narozenin zpěváka Grogu." Prodávající nás šokuje: "Grog já znám. Vy jste z Bohumína. My chodíme na Srpnovky. Letos určitě taky přijdeme." Opojeni a napojeni necháváme vysoké spropitné a spokojeně odcházíme.

Týden před bohumínskými Pivními slavnostmi nám Roman telefonuje, že měl úraz s nohou a není tedy schopen s námi odehrát domluvené vystoupení na této akci. I tradiční Srpnová noc o týden později je ohrožena. S tím nikdo nepočítal. Zvažujeme všechny alternativy. Zrušení akcí zavrhujeme okamžitě. To nemůžeme našim fanouškům udělat. Sehnat jiného bubeníka na zástup se z časových důvodů jeví jako téměř nereálné. Oslovujeme sice pár známých bubeníků, ale nejsme úspěšní. Nakonec se shodneme, že nejlepší variantou bude použití již nahrané bicí stopy našich songů z CD a odehrát koncert bez Romana na pódiu. Koncert se nakonec uskuteční, ale všichni se shodujeme, že bez Romana za zády to nemá tu správnou energii. Nikoho už ani nepřekvapí, že v době, kdy se chystáme na vystoupení a stěhujeme aparaturu, je průtrž mračen.

Roman pilně rehabilituje a slibuje, že Srpnovku odehraje, i kdyby měl hrát jen levou nohou. Věříme mu. I když s velkými obavami, při pohledu na jeho opuchlý kotník. Nakonec se ale štěstí přiklání na naši stranu. Roman sice dorazí na akci s berlou, ale předvede excelentní výkon, stejně jako počasí. Konečně, po několika letech, je nádherně tak, jak to má být na pořádné letní rockové párty. Po pravdě, když stavíme stage, pár kapek spadne, jako by nám tam něco nahoře říkalo: "Já jsem nezapomnělo...", ale akce proběhne v naprosté pohodě a přes 400 fanoušků vytvořilo nezapomenutelnou atmosféru. A pokud někdo letos odcházel domů mokrý, tak to nebylo v žádném případě z deště.

Jsme požádáni, zdali bychom naším vystoupením nepodpořili nadané děti a nezahráli na druhém ročníku multižánrového festivalu Milifest ve Věřňovicích. Neváháme ani chvilku a potvrzujeme účast. Jedná se o krásnou akci, kde potkáváme spoustu přátel a tak si naše vystoupení parádně užíváme a hrajeme jako o život, až Roman zapomíná, že ještě před pár dny nebyl schopen chodit. Noha ale nezapomněla. Na druhý den Roman zjišťuje, že se na zraněnou nohu vůbec nepostaví a může začít s léčením znovu. Přejeme mu brzké uzdravení.

Fotíme fotografie na naše nové CD s výborným fotografem Honzou Trelou. Vzhledem k názvu nového alba a textu titulní skladby Martin navrhuje na obal použít erotickou fotku nějaké mladé slečny. Tento nápad se sice nesetká s nadšením u všech členů kapely, ale zvědavost přeci jen vítězí. Fotograf Honza oslovuje několik modelek a kupodivu je i úspěšný. Teď už nic nebrání vyrazit do terénu. Vybíráme pochmurné sklepení zříceniny jednoho hradu, jak jinak taky u rockové kapely, že? Na konci září už je poměrně chladno, tak se snažíme naší slečnu zahřívat, jak jen to jde. Asi se nám to daří, protože nemá problém se svléknout a nafotit úžasné fotky. Nejvíc si to ale asi užívá Martin, kterému se o ní ještě čtrnáct dnů poté každou noc zdá.

Martin opět usedá do poroty pěvecké soutěže Bohumínská superstar a vítězům věnujeme naše CD. Jak vtipně poznamená konferenciér: "Grog věnuje vítězům sedm let staré CD..." Víme, že nové CD slibujeme už nějaký ten pátek, ale příští rok se fakt už objeví.

V anketě Český slavík 2015 jsme se umístili na 85. místě v kategorii skupin.

Hrajeme na Rockové pařbě v Bohumíně - Pudlově v restauraci U Studny. Pro Martina je to historické místo. Na stejném pódiu se objevil se svou studentskou kapelou Radiator před 30 lety (5.10.1985), kdy proběhl historický koncert místních kapel. V roce 2003 se zde také konal jeden z ročníků festivalu Grogfest. I když tentokrát není účast fanoušků zrovna největší, hrajeme jako o život a obecenstvo nám to oplácí stejnou měrou. Výborné zakončení letošní sezóny.

Účastníme se hlasování o předkapelu legendárních AC/DC na jejich květnový koncert v Praze.

Jsme požádáni ženou jednoho z našich fanoušků, zda bychom nezahráli na rodinných oslavách jeho narozenin. Nesmíme mu ale nic říct, bude to překvapení. O tom nepochybujeme. Představa, že zaháníme hosty oslavy decibely z našich Mesin a Marshallů nás trošku děsí, tak se nakonec shodneme, že použití elektrických bicích a elektroakustických kytar bude asi nejlepší volba. Domlouváme si aspoň jednu zkoušku, na které zjišťujeme, že to celkem jde a že to asi nějak zvládneme. Však nebudeme první rocková kapela, která zažije "unplugged" koncert. S mírnými obavami dorazíme na místo oslavy, ale už vstřícné přivítání nás trošku uklidňuje: "Ahoj, co tady děláš?" "Jsem tvoje překvapení:-)."Ty jsi moje překvapení, které mi už od rána žena slibuje?" "Nejen já. Celá kapela." "Fakt? Super! To bude bigbít jako za mlada..." A opravdu. Když při prvních tónech naší nové pecky z připravovaného alba na parket nabíhají všichni přítomni bez ohledu na věk a pohlaví (tipujeme, že se zde setkaly čtyři generace), všechny naše obavy jsou pryč. Parádně si to užíváme, a když v pozdních nočních hodinách končíme, slibujeme si, že si to musíme někdy zopakovat. Takže pokud vás čekají narozeniny a máte rádi tvrdou muziku v měkkém podání, jsme tady pro vás.

Hrajeme na motosrazu Motoscuk 2016 pořádaném Rádiem Čas Rock na Hlučínské štěrkovně. Akce je mediálně dobře propagovaná, takže je možné v tomto období zaslechnout pecky z našeho nového alba na vlnách zmiňovaného rádia i několikrát denně. Fajn akce a super areál. Moc se nám tam líbilo.

Vychází naše dlouho očekávané CD Mona Lisa ze Stodolní. Jako hosté se na něm podíleli Andonis Civopulos, Monika Agrebi, Petr Bodnár, Libor Sitek, Veronika Horníčková a Michaela Prchalová. Při této příležitosti necháváme pro naše fanoušky zhotovit zbrusu novou kolekci dámských i pánských triček a mikin s různými motivy loga kapely, dokonce i s motivem obalu nového CD. Jdou na dračku a po několika dnech přemýšlíme, zda jsme jich neměli udělat víc. Tak velký zájem našich věrných fanoušků jsme fakt nečekali.

Tento měsíc nás čekají dvě akce. Červencová noc v Záblatí a koncert k 760 letům od první zmínky o městu Bohumín ve Starém Bohumíně. Škoda, že je účast návštěvníků poznamenaná ne zrovna vlídným počasím. Jak jinak, když hrajeme my, že?

V srpnovém čísle časopisu Rock a Pop vychází recenze CD: "Mona Lisa ze Stodolní". Následují další články a rozhovory o novém CD jak v regionálním tisku tak i na internetových informačních portálech.

Křtíme naše CD Mona Lisa ze Stodolní v rámci našeho koncertu na bohumínských Pivních slavnostech. Je to přesně na den 22 let od našeho prvního veřejného vystoupení, takže je pro nás 13.8.2016 symbolické datum. Jako kmotři se zde objevují rocková zpěvačka Monika Agrebi a kytarový mág Andonis Civopulos. Není to náhoda. Oba se podíleli na nahrávání našeho CD a tak je jasné, že si společně na pódiu i zahrajeme. Tisíce fanoušků pod pódiem, přítomnost fotografů a kamer nás vyhecují k mimořádným výkonům a my řádíme jako zamlada. Parádní akce, kterou jsme si fakt super užili. I z ohlasu našich fanoušků je zřejmé, že se koncert líbil a všichni si tuto jedinečnou akci řádně vychutnali.

Zdá se, že počasí v den letošní Srpnové noci bude exkluzivní. A opravdu to tentokrát konečně po několika letech vyšlo. Nádherný letní večer přilákal do areálu sokolovny v Bohumíně - Záblatí enormní počet našich fanoušků. Parádní akce. Super zakončení léta a prázdnin. Martina pobavil jeden z přítomných fanoušků, který se ke konci akce již v notně podroušeném stavu představil jako kytarista z nějaké kapely (nechceme uvádět název, ať ho nepřivedeme do rozpaků:-)) a říká: "Jste super, ale škoda, že hrajete z playbacku, to přece jako kytarista poznám..." Tak teď nevíme, buď jsme tak dobří nebo byl totálně na šrot. Určitě to první...:-)

Jsme hosty rádia Čas Rock v pořadu "Středa, je ho tam třeba". V rámci tohoto pořadu zazní na vlnách tohoto rádia i šest skladeb z našeho nového alba. Pohodové natáčení s Vaškem Řepou jsme si moc užili.

Na hudebním portále Rockpalace vychází rozhovor s Martinem, převážně o CD "Mona LIsa ze Stodolní", ale nejen o něm.

Rádio Fajn Rock Music zařazuje do vysílání naše songy "Mona Lisa ze Stodolní", "Dávno tě znám", "Bloudím v tobě dál", "Blanka" a "Pod vlajkou z překřížených hnát". Jsme pozvaní do studia tohoto rádia do Prahy, abychom natočili rozhovor do pořadu "Rock Music Radio Tour", který se vysílá na deseti rádiích po celé České republice. Pozvání rádi přijímáme.

Recenze CD kapely Grog "Mona Lisa ze Stodolní" se objevuje na hudebním portále www.rockpalace.cz .

Rozhovor s kapelou Grog včetně některých skladeb z nového CD se objevuje v 10 rádiích na 37 frekvencích FM po celé republice. Oslovují nás fanoušci ze všech koutů Čech a Moravy a žádají nás o naše nahrávky. Samozřejmě jim rádi vyhovíme.

Na stránkách informačního portálu Hudební knihovna vychází recenze na naše album "Mona Lisa ze Stodolní".

Martin je osloven regionální televizí, zda by se nezúčastnil pořadu "Host Studia B". Prý už toho hodně pamatuje, a diváky by určitě zajímalo něco z historie kapely, a samozřejmě i něco o tom, jak vznikalo nové CD. "Radostně" tuto exkluzivní nabídku přijímá.

Zpráva o našem aktuálním albu se rychle šíří krajem, takže se naše nahrávky dostávají do playlistu rockových rádií a informace o Grogu je možno najít na stránkách různých hudebních portálů.

Konečně je na YouTube ke shlédnutí dlouho očekávaný sestřih ze srpnového koncertu, konkrétně skladby "Mona Lisa ze Stodolní",  za účasti kytaristy a kmotra CD Andonise Civopulose. Hudební fajnšmekři tak mají jedninečnou příležitost vidět tuto kytarovou legendu společně s Grogrm na jednom pódiu.

V anketě Český slavík se dostáváme na 54. místo. Super umístění v porovnání s loňským 85. Je fajn, že na nás fanoušci ani v předvánočním čase nezapomínají.

Song "Zubatá" se objevuje v rockových hitparádách a dobývá přední příčky žebříčků.

Na hudebních portálech se množí další pozitivní recenze na naše aktuální album. Martin poskytuje řadu rozhovorů a strašně si to užívá. Grog se dokonce dostává mezi "10 alb, která nesmějí chybět pod stromečkem" v časopise Help Music, který je přílohou Pražských a Středočeských Deníků. Takže teď už ví i v Praze, že pod stromeček jedině CD "Mona Lisa ze Stodolní" od kapely Grog.

Další pochvalné recenze a umístění na předních příčkách hitparád. Vypadá, že i tento rok bude pro nás úspěšný.

Na náš YouTube kanál umísťujeme další videozáznam z našeho křtu, tentokrát je to song "Dál mizím s tebou" za účasti exkluzivních hostů Moniky Agrebi a Andonise Civopulose.

Grog "V plné síle". Takový je titulek článku v Rockovém magazínu Spark. Čtenáře informuje nejen o našem aktuálním albu "Mona Lisa ze Stodolní". Podrobnosti o vzniku alba i další informace o historii a dění v kapele poskytuje Martin v rozhovoru pro Rádio Gothic. Na to, že ještě před časem říkal, jak ho natáčení rozhovorů nebaví, stává se z něj v poslední době mediální hvězda. No jo, nějak tu naši muziku k posluchačům dostat musíme.

Grog se probojoval mezi deset adeptů o účast na největších československých festivalech v hitparádě na MusicMap.

Další rozhovor, tentokrát v magazínu Spark, Ve stejném čísle časopisu je možno nelézt i recenzi na aktuální CD.

Naše songy se dostávají do pravidelné rotace rádií Čas Rock, Rockrádio a RockMax. Je fajn, když nám volají kamarádi z různých koutů republiky, že zrovna slyšeli v éteru naše pecky. Poslouchejte a volejte nám nebo piště, pokud uslyšíte některý z našich songů. Uděláte nám tím samozřejmě radost.

K výše uvedeným rádiím se přidává i rádio Hey.

Bohužel, prorazit do slovenských rádií se nám zatím moc nedaří, ale to se netýká slovenského hudebního magazínu RockHard (Německý časopis vycházející i ve slovensko-české mutaci). Uvnitř časopisu naleznete pozitivní recenzi našeho alba i celostránkovou upoutávku na naše CD. 

Grog se probojoval mezi šestici nejlepších kapel v hitparádě na MusicMap EURO WU17. Z dvaceti prvních v hitparádě vybrala odborná porota šest do užšího výběru, včetně Grogu. Pro tři vítězné kapely byla možnost zahrát si v rámci fotbalového mistrovství pro dívky do 17 let. To jsme si přece nemohli nechat ujít. Bohužel, nejen hudební kvality byly kritériem výběru poroty. Jak uvedli po vyhlášení vítězů: " Výběr nebyl snadný, protože se do soutěže přihlásilo mnoho talentovaných kapel. Stanovili jsme si tedy určitá kritéria, podle kterých jsme vybrali kapely dle nejlepšího uvážení. Vzhledem k tomu, že se jedná o akci zejména pro mladé lidi, rozhodli jsme se pro kapely s adekvátním věkovým průměrem a svěží, žánrově přijatelnou hudbou pro více posluchačů." Stručně řečeno, jste dobří, ale staří. My se ale nevzdáváme. Počkáme si na mistrovství veteránek nad 70 let. Tam budeme mít první místo jisté.

Je rozhodnuto a dohodnuto. Rocková kapela Grog bude natáčet videoklip s legendou české klipové tvorby, režisérem a producentem Davidem Beránkem. David spolupracoval, kromě špiček tuzemské hudební scény, i s takovými jmény, jako je Bonfire, Wolf Hoffmann (Accept) nebo třeba Glenn Hughes (Deep Purple).

Skvělá zpráva pro fanoušky a samozřejmě i velká pocta pro nás. Grog vystoupí na letošním Masters of Rock ve Vizovicích. Video upoutávka a informace o kapele se objevuje na oficiálních stránkách MOR 2017. Na ostravském portále Naše-město je možno se dočíst, že i náš region bude mít na Masters svého zástupce - kapelu Grog. O této novince informuje i regionální tisk a naši fanoušci začínají hromadně nakupovat lístky. Takovou událost si přece nemohou nechat uniknout.

Song "Visalaje" se stal hymnou Fotbalového klubu Bospor Bohumín. S novým textem "Žlutá a modrá", který pro fotbalisty napsal Igor Bruzl, skladbu Grog znova nazpíval a oficiálně předal a slavnostně pokřtil společně s vedením klubu v areálu Pavla Srnička. Oslava se protáhla do pozdních nočních hodin. A to jsme si mysleli, že největší pařmeni jsou muzikanti. Zdá se, že sportovci jim šlapou na paty. Nebo že by nás už předběhli? Každopádně super akce. Od té doby, když se Martin náhodou někdy objeví v Bohumíně na fotbale, je všemi vítán jako nějaká fotbalová celebrita.

Martin poskytuje další rozhovor, tentokrát pro slovenský portál Rocker.sk.

Kromě recenzí aktuálního alba v hudebních časopisech Rock & Pop a Rock & all vychází v magazínu RockHard dvoustránkový rozhovor s kytaristou Martinem, a dokonce uvnitř tohoto čísla můžete najít velký plakát kapely Grog. Martin se nám svěřil, že si tento hudební magazín pamatuje ještě z doby, kdy navštěvoval za bolševika populární ilegální ostravskou hudební burzu. RockHard a ještě Metal Hammer. Kdo by tenkrát tušil, že bude mít v jednom z nich po tolika letech plakát. Takže, teď už jenom ten Metal Hammer?

Objevujeme se ve vysílán Radia Kroměříž v pořadu Rocková šedesátka. Kromě rozhovoru s Martinem a Romanem v pořadu zazněly i songy z aktuálního alba „Mona Lisa ze Stodolní“.

Dostáváme možnost zúčastnit se festivalu Basinfirefest ve Spáleném Poříčí. Naše nadšení překvapivě nesdílí zpěvák Dalibor. Jsme jeho reakcí, že už nechce hrát festivaly a koncerty, zaskočeni, nicméně tento koncert ještě úspěšně absolvujeme.

Dalibor nám oznamuje, že v kapele končí. Odmítá odehrát i nasmlouvané koncerty a nekomunikuje s námi. Vzhledem k tomu, že se tak děje týden před naším vystoupením na prestižním festivalu Masters of Rock ve Vizovicích, který si nechceme nechat ujít, jsme nuceni toto urychleně řešit. Pomoc nacházíme u naší bývalé zpěvačky Lucky Roubíčkové a zpěváka Bobina Židka, kteří jsou ochotni se v šibeničním termínu naučit náš repertoár a na MoR 2017 nás podpořit. Fanoušci byli úžasní a nadšené ohlasy metalheads pod pódiem nás utvrdily v tom, že naše rozhodnutí, i přes nepřízeň osudu, bylo správné. Atmosféra na tomto festivalu byla nezapomenutelná a jsme moc rádi, že jsme mohli být u toho. Víme, že se sem ještě chceme vrátit. Tímto bychom chtěli poděkovat Lucce, Bobinovi, Danovi, Jirkovi, Honzovi, Ludvíkovi a všem ostatním, kteří nás v té době podpořili nejen slovem, ale hlavně skutky. Moc si toho vážíme a věřte, že na to nezapomeneme.

Z důvodu odchodu Dalibora jsme nuceni zrušit nasmlouvaná vystoupení. Bývává zvykem, že muzikant (pokud má nějaký charakter) odcházející z kapely v kapele setrvá alespoň na dohodnuté koncerty. Navíc, pokud je mu po desítky let tato kapela "domovem". Bohužel, tady se to nestalo. Pro nás je to velké lidské zklamání (a to pomineme, že dluží jednomu z nás nemalou finanční částku a ke splácení se evidentně nechystá). Tímto máme jasno. S Daliborem už nikdy nechceme hrát na jednom pódiu... Začíná nová éra Grogu.

Na našem YouTube kanále sdílíme video z Masters of Rock, kde si můžete připomenout neopakovatelnou atmosféru, která tam vládla. Stálo to za to. Dane, díky za video, Ludvíku, díky za fotky.

Bude Srpnová noc? Na četné žádosti fanoušků se nakonec rozhodneme na této tradiční akci vystoupit. Upravujeme repertoár, oslovujeme několik zpěváků, kteří souhlasí s účastí. Je to sice trošku hektické, ale nakonec jsme připraveni. Bohužel, jak už bývá zvykem, počasí rozhodlo. Z důvodu silného deště už od ranních hodin a nepříznivé předpovědi na večer, pořadatel akci zrušil. Asi to tak mělo být. Osud rozhodl - fanoušci chtějí vidět Grog v plné síle. Slibujeme, že vám to příští rok vynahradíme. Děkujeme vám za podporu a přízeň.

Portál MusicGate informuje o přípravách našeho nového klipu. Martin se několikrát schází s režisérem a scénář dostává konkrétnější podobu.

Další pozitivní recenze našeho alba, tentokrát ze Slovenska (Rocker.sk).

Grog se objevuje na 12. místě TOP 30 mezi hudebními skupinami v žebříčku na portále HlasujPro.cz a postupně se probojovává na vyšší příčky.

V anketě Český slavík 2017 získává Grog úžasné 34. místo. Bez vaší aktivní podpory bychom tohoto nikdy nedosáhli, takže hlavní poděkování patří vám, našim věrným fanouškům. Po vyhlášení výsledků se sice objevují informace o manipulaci s hlasy interpretů na prvních příčkách, a to přímo pořadatelem, ale nám určitě s hlasy nikdo nemanipuloval. Nebo že by nám ještě nějakou tu tisícovku hlasů ubrali?

Je rozhodnuto. Několik desítek adeptů a desítky hodin konkurzů, Nicméně, my už máme jasno. Známe jméno nového frontmana a člena do naší rockové smečky. Již brzy vám ho představíme. Domlouváme focení promo fotek a začínají se rodit nové nápady na naše další album. Přejeme vám i sobě hodně úspěchů v nadcházejícím roce.

Martin přijal pozvání do továrny Jima Marshalla v Milton Keynes v Anglii, vyrábějící světově proslulé kytarové zesilovače a reprobedny. Byl to jedinečný zážitek z blízka pozorovat, jak se rodí tyto parádní aparáty. Tady se psaly dějiny rocku. Vstřícný personál odpovídá na všechny všetečné dotazy a Martin je tak nadšený, že se hned dotazuje na možnost práce na pozici výstupního kontrolora kvality. Bohužel, žádné volné místo není k dispozici, tak se smutně vrací domů.

Představujeme nového zpěváka. Frontmanem kapely se stává Marcel Blaha. Začínáme usilovně zkoušet repertoár, letní sezóna se rychle blíží. Zároveň sháníme vhodné exteriéry na pořízení promo fotek. Dostáváme tip na areál nejmenované továrny, kde se prý v některých provozech zastavil čas. Moc tomu nevěříme, ale přesto si jdeme místo obhlédnout. Na vrátnici se ohlašujeme jako oficiální návštěva, pravý účel samozřejmě tajíme. Opravdu, kolega nelhal. To je přesně to, co hledáme. Martin, který tady byl před 30 lety na brigádě, si připadá, že se vrátil v čase zpátky. Snad i ten kalendář s tou krásnou nahou slečnou je stejný? Ale ne, při bližším zkoumání je pod vrstvou prachu možno vidět letopočet 2018. Každopádně je rozhodnuto. Tady budeme fotit. Teď jen vymyslet, jak sem dostaneme celou kapelu, stativy, světla a fotografa s vybavením. Shodujeme se, že neděle bude nejlepší, to tady bude minimální provoz. V domluvený termín se scházíme před továrnou a bez obtíží vnikáme dovnitř. Vše probíhá bez problémů, jen ta zima je po několika hodinách focení už celkem k nevydržení, ale výsledek stojí za to. Po focení je potřeba organismy samozřejmě rozehřát. Čím jiným, než grogem.

Objevujeme se v soutěžích o účast na letních festivalech a díky tomu, že jsme opět kompletní, natáčení našeho klipu dostává konkrétnější podobu. Termín ani lokaci sice ještě nevíme, ale už se moc těšíme.

Opětovný rozjezd kapely začínají monitorovat i celoplošná média. V novinách Právo a na portále Novinky.cz vychází článek o kapele Grog, nejen o nové sestavě, ale i o historii kapely a plánech do budoucna.

Na televizní stanici Rebel 2 je v rámci pořadu Rockface vysílán rozhovor, který jsme poskytli loni na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích. Rozhovor je ještě několikrát reprízován.

Organizujeme velkou soukromou Rockovou párty pro své příznivce a fanoušky, na které představujeme koncertní program s novým zpěvákem. Marcelova premiéra s Grogem se vydařila. Elektrizující atmosféra a hodnocení fanoušků: "Paráda, jen tak dál," určitě motivuje. A ani horší akustika, kterou je sál restaurace "U Studny" pověstný, nemá negativní vliv na ohlasy na náš koncert. Moc si vážíme vaší přízně. Už se těšíme na další povedenou akci. Oslavujeme až do rána.

Jednoho červnového dne zvoní Martinovi telefon. Neznámé číslo, to zase bude nějaký průzkum. Znechuceně zvedá telefon a ani se nepředstavuje. "Je to kapela Grog?" ozve se ve sluchátku. "Máme nějaké volné termíny příští měsíc na Masters of Rock. Nechcete zahrát?" Jasně, že chceme. Hned se domlouváme. To bude nářez. Martin hned sděluje tuto žhavou novinku všem klukům v kapele.

Konečně nadešel dlouho očekávaný den natáčení našeho nového videoklipu. Už v předvečer se přesouváme za Prahu, čeká nás zkouška kostýmů a musíme to přece ještě pořádně zapít. Hlavně, ať nám přeje počasí. Chystáme se totiž točit venku na staveništi a holínky jsme nechali doma. Ujímá se nás tým opravdových profesionálů pod vedením režiséra Davida Beránka. Do teď jsme netušili, kolik členů realizačního týmu je potřeba pro zdárné a bezproblémové natáčení. David nám představuje jednotlivé aktéry včetně jejich funkcí. Martin se ozývá: "Já chci taky funkci." "Ty jsi producent," odvětí David. "To je super a co mám dělat?" ptá se Martin. "Nic, producent to vždycky celé platí," uzemňuje David Martina. Je vidět, že Davidův tým má dlouholeté zkušenosti. Vše šlape jako hodinky. Je pravda, že jsme ráno po příjezdu na plac, trošku znervózněli. Dle scénáře, jsme měli mít připraveny malé bagříky "bobíky" včetně řidičů a volný prostor. Stavbyvedoucí se ale netvářil, že by se měl řídit scénářem. David nás však uklidňuje: "To je v pořádku. Tak je to vždycky. Chce to čas. Za pár hodin ovládneme celé staveniště." A opravdu. V několika minutách kostymérka s maskérkou už zabírá dělníkům stavební buňky a ve vedlejší kameraman připravuje svoje nádobíčko. A když dorazí holky - modelky pod vedením známé choreografky Kristýny Sklenářové, na stavbě se zastavují všechny práce a z dělníků se stávají vděční diváci. Marcel se ukáže jako zdatný řidič bagříků a hned to začíná učit i děvčata. To se bude v klipu hodit. Navíc se u něj začíná projevovat talent pro organizaci volnočasových aktivit a komunikaci s okolím (především tedy s ženskou částí okolí). Prostě zpěvák se nezapře. Valdovi se zapůjčené propriety od kostymérky zalíbily tak, že si je po natáčení odkupuje pro koncertování s Grogem. Inu, děly se věci. Při loučení s děvčaty jsme byli taktně upozorněni, že když nejsme ještě na Instagramu, jako bychom nebyli. Hned po příjezdu domů to napravujeme. Takže teď už jsme i tam. Malvinovi fanoušci v sokolovně toto ani nezaregistrují, těm postačí Malvinův obvyklý přikrášlený výklad u piva. Každopádně celé natáčení bylo pro nás obrovským zážitkem a moc jsme si to užili. Poděkování patří všem, kteří se na nahrávání a realizaci podíleli. Zkušenost k nezaplacení. Začínáme šetřit a jdeme znovu.

Po roce opět vystupujeme na Masters of Rock ve Vizovicích. Marcelův druhý kšeft s Grogem a hned na Masters. Tomu říkám vstup do zápasu v pravou chvíli. Opět, jak je na této akci zvykem, nepopsatelná atmosféra. To, co jsme si po koncertě říkali loni, platí i letos. Rádi se sem zase vrátíme.

Po dlouhé době hrajeme zase "dvoják". Nejprve ve Frenštátě pod Radhoštěm a poté se přesouváme do Javoříčka. Domů se vracíme nad ránem plní dojmů. Fajn akce, super lidi. Nečekali jsme, že i tady máme tolik fanoušků.

V médiích se objevuje upoutávka na náš nový videoklip. Práce na finální podobě klipu jsou v plném proudu a zároveň se pomalu chystáme na jeho křest. Těší nás, že se v klipu objeví i letošní finalistka Miss Czech Republic Denisa Czervoniaková.

Na rádiu Hey je vysílán rozhovor s kytarovým mágem Andonisem Civopulosem. Andonis se v rozhovoru mimo jiné zmiňuje i o spolupráci s kapelou Grog a v pořadu zazní i skladba "Mona Lisa ze Stodolní" ze stejnojmenného alba.

Již tradičně hrajeme na bohumínských Pivních slavnostech a poprvé v naší historii se účastníme i festivalu Rock Therapy. Jedná se o vyhlášenou charitativní akci na podporu nemocným dětem, každoročně za účasti významných kapel. Jsme moc rádi, že jsme mohli letos i my přispět svou muzikou. Lepší tečku za koncem prázdnin si Grog ani nemohl přát.

Tradiční Srpnová noc byla zrušena pořadatelem. Pořadatel to zdůvodnil nedostatkem finančních prostředků na všechny náklady, které by byly s touto akcí spojeny. I když nás toto rozhodnutí mrzí, nemůžeme s touto skutečností nic dělat. Přesto věříme, že se společně setkáme na některé z dalších naších akcí. Zachovejte nám i nadále svou přízeň.

Martin je požádán o rozhovor do prestižního hudebního časopisu Rock and Pop. Když se dozvídá, že redaktorkou je mladá žena a ještě navíc nebydlí zas až tak moc daleko, s nadšením souhlasí. Moc příjemné povídání v místní hospůdce. Uvidíme, co všechno se nakonec v rozhovoru objeví.

Dostáváme nabídku zahrát si v prestižním pražském rockovém klubu Kain. Samozřejmě si nemůžeme nechat tuto skvělou příležitost ujít a domlouváme termín koncertu na 28. prosince. Pro nás je to o to víc potěšující, že si zde zahrajeme společně s kapelou naší bývalé zpěvačky Lucky Roubíčkové Black Bull. Už se na ten společný mejdan moc těšíme.

V hudebním časopise Rock&Pop vychází velký třístránkový rozhovor s kapelou Grog nejen o začátcích skupiny, ale i o připravovaném klipu a dalších plánech do budoucna. Moc pěkné počtení. V bohumínských trafikách nastává zděšení, že všechny výtisky mizí z pultů během dvou dnů. Co tak zajímavého tam tento měsíc vyšlo? Že by nová mladá chlapecká kapela na scéně? Ale kdepak, to se jen členové Grogu rozhodli obdarovat své rodiče, rodinné příslušníky a kamarády říjnovým číslem časopisu Rock&Pop. Takže vánoční dárky pro rodinu máme z krku.  

Martin zasedá, tak jako každoročně, v porotě soutěže Bohumínská pěvecká star 2018. Začínáme ho podezřívat, že ho neláká jen čistě profesní zájem, ale to, že letos s ním do poroty usedne i mladičká zpěvačka Eliška Rusková, která se v letošním roce umístila na 2. místě v celorepublikové Superstar 2018. Martin po soutěží neustále opakuje, jak jsou ty zpěvačky v soutěží čím dál tím lepší, že se obáváme, že nám nějakou přitáhne jednou do kapely.

Křtíme náš nový videoklip "Pod vlajkou z překřížených hnát".  Role kmotrů se ujali Ota Váňa z Kabátu, Tonda Rauer z Harleje a Kristýna Sklenářová, choreografka a produkční soutěže Dívka roku. Křtilo se stylově kvalitním pětiletým rumem "Pirates Grog" pocházejícím z karibského ostrova Roatán, který je známý svou pirátskou historií. Velká párty, kterou moderoval známý hudební publicista Jarda Špulák, se uskutečnila v hostinci Na Staré Sokolovně v Praze. Všem přítomným hrajeme i své největší pecky, ale tentokrát netradičně v akustické podobě. Úžasný večírek s partou moc příjemných lidí. Užíváme si to až do brzkých ranních hodin. Velký dík patří našim kamarádům Davidovi a Danovi za organizaci a zajištění této báječné akce.

A je to tady. Nastal dlouho očekávaný den. Premiéra našeho nového videoklipu na jednom z nejnavštěvovanějších zpravodajských serverů českého internetu, na Novinky.cz. Klip je zanedlouho poté zveřejněn i na našem YouTube kanále. Kmotři Ota (Kabát), Tonda (Harlej) a Kristýna (soutěž Dívka roku) mu popřáli hodně úspěchů, takže teď už je to jen na Vás, naši fanoušci. Koukejte, poslouchejte a sdílejte. Díky za Vaši přízeň.

Posledním koncertem v tomto roce je naše vystoupení v pražském rockovém klubu Kain. Jsme moc rádi, že jsme se tady objevili po boku naší kamarádky a bývalé zpěvačky Lucie Roubíčkové, která nás se svou kapelou Rock Bull pozvala na její narozeninový koncert. Super tečka letošní sezóny.

V letošním roce oslavíme 25. výročí našeho působení na rockových pódiích, takže není překvapením, že se tato informace společně s tou, že jsme před nedávnem pokřtili náš klip, objevuje na většině hudebních portálech včetně novin, hudebních časopisů a televize. Zároveň se náš klip dostává do hitparády CI6 a po opakovaném vítězství postupuje do finále soutěže Videoklip roku 2019 na Attacker of Music, což nás samozřejmě těší a dávám nám záminku začít slavit naše výročí už v lednu.

V distribuci firmy Bontonland se objevuje naše CD „Mona Lisa ze Stodolní“. A to nejen v jejich e-shopu, ale v prodejnách po celé republice. Je fajn vidět, jak si naše CD hoví v regále ve společnosti známých světových i tuzemských interpretů. Martin při svých toulkách republikou navštěvuje tyto prodejny, kontroluje, zda se albu věnuje náležitá péče a fotí si to. Je nutno podotknout, že v kapele je naštěstí s touto úchylku jediný.

Další dobrou zprávou je, že Rádio Fajn Rock Music nasadilo náš song „Pod vlajkou z překřížených hnát“ do vysoké rotace denního vysílání, takže je možno tento song slyšet každý den v hlavním vysílacím čase. Dále se v playlistu objevují i další naše 4 songy z posledního alba, všechny již v podání našeho frontmana Marcela.

Jako správní bohumínští patrioti neopomíjíme i místní média. V televizní premiéře uvádíme na kanále bohumínské TV náš aktuální videoklip a v městských novinách začíná vycházet na pokračování povídání o naší 25. leté historii. Je pravda, že historie je tak obsáhlá, že na „doporučení“ z redakce musíme notně krátit, nicméně i tak s tím vystačíme pro 10 čísel.

Natáčíme další rozhovory do celoplošných rádií, náš klip se objevuje v hitparádě Czech Blade na TV Rebel, kde se po několik týdnů úspěšně drží na předních příčkách. Díky moc za vaši podporu a hlasy, které jste nám poslali.

Dostáváme nabídku na vystoupení na největším českém festivalu Votvírák na letišti v Milovicích. Tuto skvělou příležitost si nemůžeme nechat ujít. Už teď se těšíme na parádní výlet.

Jsme pozvaní na natáčení rozhovoru do TV Rockparády do Prahy. Počet účastníků je omezen na dva, takže se dohadujeme, kdo by se měl zúčastnit. Nakonec je volba jasná, Marcel musí jet, protože je z nás nejmladší a dobře vypadá, Martin musí jet, protože je nejstarší a hodně toho pamatuje, kdyby se náhodou někdo zeptal na něco z historie. Nakonec to oba zvládají v pohodě a užívají si moc příjemné povídání a natáčení s Veronikou Zelníčkovou a Kůsofkou.

Rozhovor včetně našeho klipu je zařazen do dubnové TV Rockparády a zároveň je i vysílán na TV Rebel 2. Počátkem dubna Marcel, Malvin a Martin přijímají pozvání do Rádia Čas Rock, kde stíhají natočit rozhovor do pořadu Czech Speciál s Honzou Prokešem a zároveň video rozhovor do Czechparády TV Rebel s Petrou Češkovou a Petrem Koláskou. Moc příjemné odpoledne. Fakt jsme se při některých záludných otázkách pobavili. Pro náš videoklip "Pod vlajkou z překřížených hnát" následně aktivně hlasujete v CzechParádě na TV Rebel a v RockParádě na TV Rebel 2, takže se klip dostává na 1. místo v obou hitparádách a drží se v žebříčku po několik měsíců. Díky moc za vaši dlouholetou podporu. Jste prostě nejlepší.

Našeho výročí si všímají i zahraniční média. V aktuálním 51. čísle mezinárodního hudebního magazínu RockHard vychází rozhovor s kapelou Grog nejen o přípravách na oslavy letošního výročí. Pěkně jsme se rozpovídali, ani nám skoro nestačila vymezená dvoustrana. Doufáme, že jste si už toto parádní čtení pořídili.

Tak dlouho si Valda z legrace stěžoval, že ještě žádný pořádný rozhovor do rádia nedělal, až se naskytla příležitost mu to umožnit. Tentokrát to byl návrat po 20 letech. V roce 1999 jsme v Českém rozhlase Ostrava nahrávali naše album "Maso z telat". Tentokrát přijal Martin a Valda pozvání do pořadu Harenda Igora Vašuta. V průběhu povídání zazní samozřejmě i pár našich songů. Zavzpomínali jsme, jak tady před dvěma desetiletími vznikalo naše druhé CD. Ani se nechce věřit, že už je to tolik let. Ani se tady moc nezměnilo. Samozřejmě technické vybavení je podstatně modernější, ale ty protihlukové dveře do velkého studia a schody do režie jsou stejné. Že jsme se jich tenkrát naběhali, když jsme chtěli poslechnout, co jsme nahráli.

Úspěšné tažení našeho klipu českými hitparádami pokračuje. Ale radost z úspěchu nemáme jen my. Organizátor TV Rockparády nabízí hlasujícím velký balík super rockových cen. Jedná se o merchandise kapel, které v hitparádě soutěží, a vstupenky na zajímavé koncerty. Malvinův kamarád Duální Lišák pro náš klip zahlasoval i z mobilu svého synka. Toto mu však opomenul sdělit. Jaké pak bylo chlapcovo překvapení, když jednoho dne u jejich dveří zazvonil pošťák a předal vykulenému mladíkovi balík se suvenýry v hodnotě několika tisíc. Vyhrál totiž hlasovací soutěž. Celá rodina má teď oblečení tak na 10 let. A k tomu ještě lístky na super fesťáky. Vidíte, hlasovat pro náš klip se vyplatí.

Den, na který se již od března těšíme. Vystoupení na festivalu Votvírák na letišti v Milovicích. Brzo ráno vyrážíme, přeci jenom je to téměř přes celou republiku a netušíme, co nás může na českých cestách potkat. Cesta ubíhala v pohodě a vzhledem k tomu, že náš řidič prohlašoval, že byl na letišti v Milovicích na vojně a navigaci nepotřebuje, byli jsme v klidu. Patrně se ale okolí Milovic od dob jeho vojenské služby nepatrně změnilo, protože po půl hodině bloudění v nějakém lese jsme raději rychle zapínali naše navigace v mobilech. Poté tedy již nic nebránilo úspěšnému vjezdu do areálu festivalu. Pořadatelé nás nasměrovali na tu „naši“ druhou stage a my si mohli oddechnout. Byli jsme sice mírně v rozpacích, že opět jedeme špatně, když jsme se přibližovali k obrovskému pódiu, ale byli jsme ujištěni, že tady jsou dvě rovnocenná pódia a na žádnou „vedlejší“ stage si tady nehrajou. A to jsme si mysleli, že máme velký banner s logem kapely. Při pohledu na fotky z koncertu se následně shodujeme, že náš „velký“ banner už není velký. Budeme to muset do budoucna napravit. Každopádně servis, který jsme hned po příjezdu na tomto festivalu měli k dispozici, byl nadprůměrný. Fakt profíci ve všech oblastech. Koncert jsme si parádně užili. I když byla zrovna v ten den neskutečná vedra, překvapivě na pódiu bylo příjemně. A pod pódiem samozřejmě taky. Fanoušci byli úžasní. Tak parádní atmosféru už jsme dlouho nezažili. Tady bychom se někdy rádi vrátili. Odjezd zpět jsme ale museli o něco odsunout. Poté, co Martin přinesl kelímek s pivem s tím, že je na něm mezi ostatními vystupujícími i název naší kapely, se všichni rozutekli nakoupit tento suvenýr, ať mají manželkám co dovézt z výletu. Jediným stínem na této akci bylo to, že jsme cestou zpátky v rádiu poslouchali hlášení, jak Votvírák zasáhla průtrž mračen, některá vystoupení byla zrušena a akce předčasně ukončena. Mrzí nás to, to si organizátoři fakt nezasloužili.

Hrajeme v Karviné v areálu loděnice na akci Karviná Rocks, kde zařazujeme i jednu novinku z připravovaného alba. Dle vašich kladných ohlasů je vidět, že se vám novinka líbí, a to vám můžeme slíbit, že takových pecek tam bude podstatně víc. Sudy piva v backstage a přítomnost muzikantů z ostatních účinkujících kapel nám nedovolí odjet, a my setrváváme v družném rozhovoru až do časných ranních hodin. Povedená akce.

Už delší dobu přemýšlíme o spolupráci s místním pivovarem Skřečoňský žabák. V minulých letech to nějak z časových důvodů neklaplo, nicméně letošní výročí kapely a naplánování našeho velkého narozeninového koncertu na bohumínské pivní slavnosti jsou tím správným důvodem to letos uskutečnit. Malvin, jako největší expert přes pivo z naší kapely, domlouvá schůzku v pivovaru a ochota a vstřícnost majitelů jasně dává tušit, že letos to klapne. Při ochutnávce vybíráme, co by nejvíce chutnalo nejen nám, ale mohlo chutnat i vám, našim fanouškům. Pivo s rumem i 25 stupňové pivo (k 25. výročí) zavrhujeme, ale jako šťastný se jeví Malvinův nápad uvařit pivo 12,5 stupňové, a každý, kdo bude chtít oslavit naše výročí, si dá dvě, ať to má akorát do té pětadvacítky. Výroční ležák bude k dispozici nejen na pivních slavnostech ve stánku pivovaru, ale bude i omezené množství lahvového speciálu. Malvin se ochotně už dopředu ujímá role hlavního distributora těchto lahvových kousků, a my víme, že u něj budou v těch nejlepších rukou.

Tak jak se blíží datum našeho výročního koncertu, přibývá i článků v mediích. A to nejen v tuzemských. Tato aktualita dorazila i na Slovensko. Redaktoři neopomenou zmínit nejen náš úctyhodný věk kapely, ale i skutečnost, že necháváme vařit výroční světlý ležák, pivo Grog. Evidentně netradiční spojení piva a názvu Grog byl šťastný marketingový tah. I když toto spojení funguje už desetiletí v každé hospodě. Každopádně na pivní etiketě to bude určitě zajímavá rarita i pro sběratelé pivních etiket (mimochodem dají se objednat na našem webu, pokud někdo sbírá).

Těch 25 let uteklo jako voda. Přesně před čtvrt stoletím totiž začíná v Bohumíně naše rocková cesta. Když se ohlížíme zpět, musíme říct, že to byl super mejdan a určitě to stálo za to. Někteří nám říkají, že to už jsme pěkně stará kapela, ale když si v životě lidském představíš 25 letou blondýnku, tak to zase není tak špatné. Už delší dobu jsme přemýšleli, jak nejlépe oslavit toto výročí. Chceme, abychom si to užili my i naši fanoušci. Že bude k dispozici náš výroční světlý ležák Grog, to už všichni vědí, ale jako překvapení necháváme zhotovit i parádní výroční trička s naším logem. Na koncertě zazní kromě osvědčených hitů i naše dvě novinky. Pogratulovat nám přicházejí i naši vzácní hosté, Andonis Civopulos (Special, Jammy Jack, Legendy se vrací), Jura Šperl (Limetall, Ingott, ex-Citron) a Ota Hereš (Alkehol, Törr). Musíme toho řádně využít a pár našich songů si dáme společně i s nimi. Mezi gratulanty nechybí ani režisér našeho klipu David Beránek, který si z Prahy dovezl svůj tým, takže o video záznam z této akce je postaráno. Jedním z gratulantů je i místostarosta města Bohumína, který nás obdarovává finančním darem, což je příjemné překvapení, které jsme opravdu nečekali. Parádním koncertem to ale ještě zdaleka nekončí. S hosty i fanoušky se přesouváme do nedaleké restaurace, kde je již vše připraveno na pořádnou after party. Alkohol tekl proudem, stoly se prohýbaly pod vynikajícím jídlem, není tedy nic neobvyklého, že slavíme až do rána. Možná i trošku déle.

Je to neuvěřitelné, ale stejně jako loni, tak i letos se jedna z dívek z našeho videoklipu "Pod vlajkou z překřížených hnát" probojovala do finále Miss České republiky. Loni byla Denisa Czervoniaková finalistkou Miss Czech Republic, letos je Martina Urbanová ve finále Miss České republiky. To znamená, že Grog již svou letošní favoritku má. Podpořte i vy Martinu a dejte jí hlas. A pokud jste ještě náš klip s krásnýma holkama neviděli, je potřeba to co nejdříve napravit na našem You Tube kanále. Martino, držíme moc palce.

Na vaše četné žádosti, že bychom měli rozšířit portfolio nabídky našeho merche, jsme pro vás konečně připravili placky, magnetky a klíčenky s otvírákem, takže pokud máte zájem, můžete si je pořídit na některém z našich koncertů, nebo objednávejte v našem e-shopu.

Po deseti letech se vracíme do Rychvaldu na tradiční rybí slavnosti. A počasí se evidentně tentokrát rozhodlo, že nám připomene, jak vypadaly naše koncerty v minulosti. Liják a zima. Ale věrné fanoušky toto přece nemůže odradit, takže jim servírujeme naše největší pecky včetně několika novinek z připravovaného alba, a oni nám to oplácí svým aplausem. Díky za parádní atmosféru, i přes to nevlídné počasí. Jste prostě super. A svařák s rumem taky nebyl špatný.

Fotíme propagační fotky pro našeho kamaráda z firmy, která nám pro kapelu již několik let vyrábí reklamní předměty. Obklopujeme se výrobky, které pro nás v minulosti zhotovil, a jdeme na to. Rádi to pro něj uděláme, vždy nám vyšel vstříc a je na něho spolehnutí, a to dnes nebývá vždy zvykem.

Před rokem jsme do světa vypustili náš videoklip „Pod vlajkou z překřížených hnát“. A protože se mu vede dobře a má stále stoupající sledovanost, jako poděkování vám všem zveřejňujeme video z jeho natáčení. Věříme, že je z něho cítit ta pohodová atmosféra, která tehdy na place vládla. Snad se nám aspoň trošku podaří tuto pohodu přenést i do vašich domovů v tento předvánoční čas. Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se na setkání s vámi v nadcházejícím roce.

Tak teď už má i Malvin své signované paličky. Právě dorazili od výrobce. To jsme zvědaví, jestli je bude stejně ochotně odhazovat do publika, jak to dělával doteď.

Jsou to už dva roky, kdy se k nám připojil zpěvák Marcel. Jako vzpomínku na náš první společný koncert uvádíme na našem You Tube kanále video záznam jedné z našich pecek z festivalu Masters of Rock z roku 2018.

Náš song „Pod vlajkou z překřížených hnát“ je zařazen jako jedna z novinek v hitparádě Česká desítka na rádiu Rock Zone. Budeme rádi, když nás podpoříte svými hlasy.

První místo v České desítce na Rock Zone. Je fajn, že na nás nezapomínáte. Děkujeme.

Tak už dorazil i k nám. Koronavirus. Restrikce, omezení volného pohybu, povinnost nošení roušek, uzavření hospod v celé republice mají samozřejmě vliv i na naši přípravu na letošní sezónu. A to je otázka, jestli vůbec nějaké koncerty a festivaly za těchto podmínek budou. Každopádně připravenému štěstí přeje, takže organizujeme virtuální kapelové zkoušky a začínáme s přípravou nových songů na naše nadcházející album. Nápadů máme dost a věřte, bude to síla...